Şiddet mağduru kadınların duygu ifadelerini algılama biçimleri
Perceptions of emotional expressions among women survivors of violence
  1. Tez No: 953318
  2. Yazar: İREM ÖZGE KUTLU
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ASLI DİLA AKİŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Haliç Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
Bu çalışma, bireylerin duygusal farkındalık ve yüz ifadelerini tanıma becerilerinin demografik değişkenler, şiddet deneyimi ve yardım alma durumu ile ilişkisini incelemektedir. Araştırmaya 18-55 yaş aralığında toplam 401 kadın katılmıştır. Katılımcıların %36,2'si şiddete maruz kaldığını, %63,8'i ise herhangi bir şiddet deneyimi yaşamadığını belirtmiştir. Veriler, Duygusal Öz-Farkındalık Ölçeği ve Türk Toplumunda Sağlıklı Bireylerin Yüz İfadelerinden Oluşan Duyguları Tanımlama Testi aracılığıyla toplanmış, SPSS 26.0 programı ile analiz edilmiştir. Bulgular, şiddet mağdurlarının duygusal farkındalık ve yüz ifadelerini tanıma becerilerinin, şiddet yaşamamış bireylere kıyasla anlamlı derecede düşük olduğunu göstermiştir (p < 0.05). Ayrıca, eğitim düzeyi, yaş ve gelir durumu gibi demografik değişkenlerin bu beceriler üzerinde anlamlı bir etkisi olduğu saptanmıştır. Yüksek lisans ve doktora mezunlarının, lise mezunlarına göre daha yüksek puan aldığı görülmüştür (p < 0.05). Şiddet türleri incelendiğinde, farklı şiddet biçimlerine uğrayan bireylerin, diğer gruplara kıyasla daha düşük performans sergilediği tespit edilmiştir. Şiddet mağduru kadınlar arasında yardım alanların, yardım almayanlara göre hem duygusal farkındalık hem de yüz ifadelerini tanıma becerilerinde daha yüksek puan aldığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study examines the relationship between individuals' emotional awareness, facial expression recognition abilities, and variables such as demographic characteristics, experiences of violence, and help-seeking behavior. The study included a total of 401 women aged between 18 and 55. Among the participants, 36.2% reported experiencing violence, while 63.8% stated that they had not been exposed to any form of violence. Data were collected using the Emotional Self-Awareness Scale and the Test of Emotion Recognition from Facial Expressions in Healthy Adults in Turkish Society, and were analyzed with SPSS 26.0 software. The findings indicate that survivors of violence scored significantly lower on emotional awareness and facial expression recognition compared to individuals who had not experienced violence (p < 0.05). Additionally, demographic factors such as educational attainment, age, and income level were found to have a significant impact on these abilities. Participants with postgraduate education scored higher compared to those with only high school education (p < 0.05). When examining the types of violence, individuals exposed to multiple forms of violence performed worse than other groups. Among survivors of violence, those who sought help had significantly higher scores in both emotional awareness and facial expression recognition compared to those who did not seek help.