Obez ergenlerde subklinik aterosklerozun değerlendirilmesinde endoglin, grelin ve obestatin düzeylerinin rolü
Association among subclinical atherosclerosis with obestatin and endoglin level in pubertal obese children
  1. Tez No: 360382
  2. Yazar: NURULLAH ÇELİK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. PEYAMİ CİNAZ
  4. Tez Türü: Tıpta Yan Dal Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Çocuk Endokrinolojisi ve Metabolizma Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
OBEZ ERGENLERDE SUBKLİNİK ATEROSKLEROZUN DEĞERLENDİRİLMESİNDE ENDOGLİN, GRELİN VE OBESTATİN DÜZEYLERİNİN ROLÜ Son yıllarda, çocukluk çağı obezitesi ve onunla ilişkili komplikasyonlar giderek artmaktadır. Bu çalışmanın amacı, 10-18 yaş grubu obez adolesanlarda, obezitenin aterosklerotik sürece etkisini ve Endoglin, Grelin ve Obestatin düzeylerinin aterosklerozla olan ilşkisini araştırmaktır. Bu çalışma Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Endokrinoloji polikliniğine başvuran 95 adolesan üzerinde yapılmıştır. Vaka (obez, n=60) ve kontrol (normal kilolu, n=35) grubu olmak üzere iki grup olşturuldu. Vaka grubu da vücut kütle indeksine gore obez (VKI'i 95. ve 99. yüzdelik arasında, n=37)) ve ciddi obez (VKI ≥ 99. yüzdelik, n=23) olmak üzere kendi içinde ikiye ayrıldı. Total vücut yağı (TVY) oranını ölçmek için biyoelektirik impedans analizi cihazı (Tanita) kullanıldı. Subklinik aterosklerozu göstermek için karotis intima media (KİM) kalınlığı ölçüldü ve brakial arterin akım aracılı dilatasyon cevabı hesaplandı. Tüm olgulardan 8-12 saatlik açlığı takiben sabah 8-8:30 arası venöz kan alınarak kan şekeri, HDL, LDL, kolesterol, trigliserit, ürik asit, beyaz küre, CRP, Endoglin, Grelin and Obestatin düzeyleri çalışıldı. Obez, ciddi obez ve kontrol gruplarında yaş, cinsiyet ve puberte durumları benzerdi. Beklenildiği üzere VKI, VKI-SDS, Bel Çevresi (BÇ), VYO, VYO -SDS, sistolik ve diyastolik kan basıncı, açlık insulin ve insülin direncinin göstergesi olarak HOMA-IR, FGIR ve QUICKI değerleri, triglyceride, HDL ve ürik asit düzeyleri obez grupta daha yüksekti (p0,05). Karotis İntima Media kalınlığı ve FMD ile bazal antropometrik ve metabolik parametreler karşılaştırıldığında; KIM kalınlığı ile VKI-SDS, BÇ, VYO-SDS, ürik asit, total kolesterol, LDL, FGIR, grelin düzeyleri arasında pozitif bir korelasyon varken, FMD ile VKI-SDS, BÇ, VYO arasında negatif bir korelasyon vardı. Sonuç olarak, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırıldığında, obez adolesanlarda, erken aterosklerozun bir bulgusu olarak KİM kalınlığı daha yüksek, FMD oranları ise daha düşüktü. Ayrıca çalışmamızda, subklinik aterosklerozun değerlendirilmesinde önerilen, güvenilirliği kanıtlanmış bu iki parametrenin obezitenin ciddiyetinin göstergesi olan VKI-SDS ile korele idi. Endoglin, grelin ve obestatin düzeyleri erken aterosklerozun gösterilmesinde güçlü bir öngördürücü marker olarak kullanılamaz.
Özet (Çeviri)
ASSOCIATION AMONG SUBCLINICAL ATHEROSCLEROSIS WITH OBESTATIN AND ENDOGLIN LEVEL IN PUBERTAL OBESE CHILDREN The prevalence of obesity and its complications among children has increased in recent years. The puposes of the study was to evaluate effect of obesity on atherosclerotic process and to investigate relationship between atherosclerosis with obestatin, ghrelin and endoglin levels in 10-18 years old pubertal adolescent. To our knowledge, this is the first study that evaluating the relationship between subclinical atherosclerosis and Endoglin, obestatin and Ghrelin levels in childhood. This study was conducted by the Pediatric Endocrinology Department of Gazi University Hospital. Total 95 adolescents were included in the study. Two groups were created as case (obese, n=60) and control (normal weight, n=35). Case group were divided into 2 groups according to BMI percentile; obese (if BMI is between 95 and 99. Percentile, n=37) and sever obese (BMI ≥ 99. percentile, n=23). Bioelectrical impedance apparatus was used to measure the percentage of body fat. We measured flow mediated brachial arter diameter response and carotid intima media thickness as markers of subclinical atherosclerosis. Venous blood samples were obtained from all of the patients from the antecubital region between 8.00-8.30 am after an 8-12 hour overnight fast. Glucose, HDL, LDL, cholesterol, triglyceride, uric acid, WBC, CRP, Endoglin, Ghrelin and Obestatin levels were studied. The mean ages of the controls (15±1,6 year), obese group (14,4±1,3) and severe obese group (14,6±1,3) were similar. All the groups were also similar according to their sex and pubertal status. The values of BMI, BMI-SDS, WC, BF %, BF % -SDS, systolic and diastolic blood pressure, fasting insulin, markers of insulin resistance (HOMA-IR, FGIR, QUICKI), triglyceride, HDL and uric acid were significantly different as expected (p0,05). When the correlation between CIM thickness with basal anthropometric and metabolic parameters were evaluated, there was a positive correlation between CIM and BMI-SDS, WC, BF%-SDS uric acid, total cholesterol, LDL, FGIR, Ghrelin. Similarly, on evaluation of the correlation between FMD with basal anthropometric and metabolic parameters, there was a negative correlation between FMD and BMI-SDS, WC, BF%-SDS. In conclusion, there was evidence of the early atherosclerotic changes in obese adolescent, measured by the flow mediated brachial arter diameter response and carotid intima media thickness techniques. The level of the atherosclerotic changes correlates with body mass indices. Endoglin, obestatin and ghrelin levels can not be used as a biomarker for prediction of early atherosclerosis.