Görme keskinliği tam olan multiple sklerozhastalarının 1 derece (60 dakika) ve 0.3 derece (18 dakika) patern vep ile değerlendirilmesi ve sonuçların bu hastalardaki santral otuzgörme alanı sonuçlarıylakorelasyonunundeğerlendirilmesi
Evaluatıon of pattern vep and vısual fıeld fındıngs ın multıple sclerosıs patıents wıth complete vısual acuıty
  1. Tez No: 297323
  2. Yazar: SİNAN BİLGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN SAMİ İLKER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Celal Bayar Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Görsel semptomu olmayan, görme keskinliği tam subklinik MS hastalarının patern VEP ve santral otuz görme alanı ile değerlendirilmesi.Gereç ve Yöntem: Çalışmaya Nöroloji kliniğinde MS tanısı ile takip edilen görme keskinliği tam, görsel semptomu olmayan 30 hastanın 60 gözü ve poliklinik muayenesinde refraksiyon kusuru hariç herhangi bir hastalığı bulunmayan 30 sağlam katılımcının 60 gözü olmak üzere toplam 120 gözü dahil edildi.Çalışma kapsamına alınan 30 MS hastası (8 erkek, 22 kadın) 3 gruba ayrıldı ;Grup 1 ( optik nevrit (+) grup ) : Geçici görme azalması, görmede bulanıklık şikayeti olmuş hastalar optik nevrit (+) grup olarak kabul edildi.Grup 2 ( optik nevrit (?)grup ) : Görme ile ilgili herhangi bir şikayeti olmamış hastalar optik nevrit (-) grup olarak kabul edildi.Grup 3 (optik nevrit (+) grup + optik nevrit (-) grup) : Çalışmaya dahil edilen tüm MS hastaları geçmişte görme şikayetleri olsun veya olmasın bu gruba dahil edildiProspektif olarak hastalara beyaz ? beyaz perimetri ile SİTA FAST santral 30 ? 2 eşik (threshold) görme alanı testleri ve 1 derece (60 dakika) - 0.3 derece ( 18 dakika) patern VEP ölçümleri yapıldı.Bulgular: Çalışmaya alınan Grup 1(5 erkek, 13 kadın), Grup 2(3 erkek,9 kadın), Grup 3(8 erkek, 22 kadın) ve kontrol grubunun(12 erkek, 18 kadın) yaş ortalamaları sırasıyla 37.00±6.82, 33.66±8.92, 34.73±11.13 ve 35.66± 7.83 idi ve 4 grup arasında anlamlı fark saptanmadı (p>0.005). Grup 3 ve kontrol grubunda MD, PSD, p100 latans(msn) 1?- 0,3?, p100 amplitüd(µV) 1?-0,3? değerleri ve santral 0-30, 10-20, 10-30, 20-30 derecelerde retina duyarlılıkları(db) açısından gruplar arasındaki fark anlamlı iken(p0.005). Grup 2 ve kontrol grubunda MD, PSD, p100 latans(msn) 1?-0,3? ve santral 0-30, 10-30, 20-30 derecelerde retina duyarlılıkları(db) açısından gruplar arasındaki fark anlamlı iken(p0.005). Grup 1 ve kontrol grubunda MD, PSD, p100 latans(msn) 1?, p100 amplitüd(µV), ve santral 0-20, 0-30, 10-20, 10-30, 20-30 derecelerde retina duyarlılıkları(db) açısından gruplar arasında anlamlı fark varken(p0.005).
Özet (Çeviri)
Objective: In this study, MS patients with complete visual acuity, who had no visual symptoms, were evaluated via pattern VEP and thirty central degrees of visual field.Material and Method: A total 120 eyes, consisting of 60 eyes of 30 patients in follow-up at Neurology clinics with MS diagnosis, who had complete visual acuity and no visual symptoms and 60 eyes of 30 healthy subjects who had no other disease with the exception of refractive defects during policlinic examination were included in the study.The 30 MS patients (8 males, 22 females) included in the study were divided into 3 groups;Group 1 (optic neuritis (+) group): Patients with complaints of temporarily decreased sight and blurry vision were included in the optic neuritis (+) group.Group 2 (optic neuritis (?) group): Patients who had no visual complaints were included in the optic neuritis (-) groupGroup 3 (optic neuritis (+) group + optic neuritis (?) group): All MS patients included in the study, regardless of whether they had previous visual complaints, were included in this group.Prospectively, SITA FAST central 30-2 threshold visual field tests with white-on-white perimetry and 1 degree (60 minutes) ? 0.3 degrees (18 minutes) pattern VEP measurements were performed on patients.Results: Mean age in Group 1 (5 males, 12 females), Group 2 (3 males, 9 females), Groups 3 (8 males, 22 females) and control group (12 males, 18 females) included in the study were 37.00±6.82, 33.66±8.92, 34.73±11.13 ve 35.66± 7.83, respectively, and there was no significant difference among the 4 groups (p>0.005). MD, PSD, p100 latency (msn) 1?- 0.3?, p100 amplitude (µV) 1?-0,3? values and central 0-30, 10-20, 10-30, 20-30 degrees of retinal sensitivity (db) showed significant difference (p0.005). MD, PSD, p100 latency (msn) 1?- 0.3?, and central 0-30, 10-30, 20-30, degrees of retinal sensitivity (db) showed significant difference (p0.005). MD, PSD, p100 latency (msn) 1?, p100 amplitude (µV) and central 0-20, 0-30, 10-20, 10-30, 20-30 degrees of retinal sensitivity (db) showed significant difference (p0.005).