Posterior dişlerde stripping sonrası çürük oluşumunu engellemek amacıyla uygulanan koruyucu yöntemlerin etkinliğinin değerlendirilmesi: İn vitro çalışma
Evaluation of the efficiancy of preventive methods application against caries formation after stripping in posterior teeth: In vitro study
  1. Tez No: 443865
  2. Yazar: FEYZA ÖNER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM ERHAN GELGÖR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortodonti Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Bu in vitro çalışmada, stripping sonrası çürük oluşum riskine karşı uygulananan koruyucu önlemlerin etkinliklerinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Toplamda 120 adet çeşitli nedenlerde çekilmiş timol solüsyonunda saklanan (60 küçük azı, 60 alt kesici) insan dişi kullanıldı. Tüm dişlerin distal aproksimal yüzüne 0,35 mm stripping yapılıp (her grupta 10 keser 10 küçük azı) 6 gruba bölündü; herhangi bir koruyucu uygulanmayan grup (1. Grup: kontrol grubu), günlük bakım tatbik edilen grup (2. Grup: florlu diş macunu), florlu vernik+günlük bakım (3. Grup), florlu jel+ günlük bakım (4. Grup), florlu gargara+günlük bakım (5. Grup), kazein fosfopeptid amorf kalsiyum fosfat (CPP-ACP)+günlük bakım (6.grup). Tüm gruptaki dişler ağız ortamının taklit edilebilmesi amacıyla 30 günlük demineralizasyon-remineralizasyon siklusuna tabi tutuldu. Yeni oluşan çürük lezyonları ve koruyucu materyallerin etkinlikleri; Diyotlu lazer floresan kırmızı ışık (Diognodent pen), Mikrosertlik cihazı (Vickers) ve SEM'de değerlendirildi. İstatistiksel analizler ve hesaplamalar için IBM SPSS Statistics 21.0 ve MS-Excel 2007 programları kullanıldı. Diagnodent ölçümlerine göre, kesicilerde tüm gruplarda, küçük azılarda ise CCP-ACP grubu dışındaki tüm gruplarda başlangıç ve son ölçümler arasında anlamlı artış görülmüştür. Grup içi kesici-küçük azılar karşılaştırıldığında sadece CCP-ACP grubunda sonuçlar anlamlıdır. Mikrosertlik testinde tüm gruplar benzerdir. SEM analizi sonuçları Diagnodent bulgularıyla uyumludur. Sonuç olarak bu çalışmada kullanılan tüm yöntemler etkili bulunmuştur. Günlük bakıma ek olarak vernik, jel ve CCP-ACP gibi materyallerin uygulanması çürük önlemede artı koruma sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, evaluation of efficiency of preventive methods against caries risk after stripping is aimed. In total of 120 extracted human (60 premolar, 60 mandibular incisors) teeth for a variety of reasons which were kept in tymol solution were used. All teeth's distal surfaces were stripped 0.35 mm and divided 6 groups (in one group there is 10 mandibular incisors, 10 premolar): the group which was not applied any preventive treatment (Group 1: control group), daily oral hygiene care ( Group 2: tooth paste), Flouride varnish+ daily oral hygiene care (Group 3), flouride gel+ daily oral hygiene care (Group 4), Flouride rinse + daily oral hygiene care (Group 5) and casein phosphopeptide-amorphous calcium phosphate+ daily oral hygiene care (Group 6). Then all teeth treated to demineralization-remineralization cycles for 30 days to simulate oral environment. The newly formed caries lesions and efficiency of preventive agents evaluated by: Diagnodent pen, Microhardness test (Vickers), SEM. IBM SPSS Statistics 21. and MS-Excel 2007 softwares are used for statistical analysis and calculations. According to the Diagnodent measurements, significant increases found between first and last measurements in all groups for incisors and all groups except CCP-ACP for premolars. When in group incisor-premolars were compared, the results were significant only in CCP-ACP group. In microhardness test, all groups were similar. SEM analysis results were parallel with Diagnodent findings. In conclusion, all used methods were found efective in in this study. An addition to the daily care, application of materials such as fluoride varnish, APF gel and CCP-ACP provide additional protection.