Gebelerin psikososyal sağlık durumları ile sosyal destekleri arasındaki ilişki
The relation between psychosocial health status and social support of pregnant women
- Tez No: 443870
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DUYGU VEFİKULUÇAY YILMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Nursing, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mersin Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu araştırma, gebelerin psikososyal sağlık durumları ile sosyal destekleri arasındaki ilişkiyi belirlemek amacı ile tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Çalışmanın örneklemini, 01.06-31.08.2015 tarihleri arasında Mersin ilindeki bir kamu hastanesinin antenatal polikliniklerine doğum öncesi izlem amacıyla gelen 393 gebe oluşturmuştur. Araştırmanın verileri, Kişisel Bilgi Formu,“Gebelikte Psikososyal Sağlığı Değerlendirme Ölçeği (GPSDÖ)”ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği (ÇBASDÖ)”kullanılarak toplanmıştır. Elde edilen veriler, tanımlayıcı istatistikler, iki grup karşılaştırması için Student's t test, Tek Yönlü Varyans Analizi, çoklu karşılaştırmalarda Tukey HSD testi ve sürekli iki değişken arasındaki ilişki Pearson Korelasyon Katsayısı kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmada gebelerin GPSDÖ toplam puan ortalamasının 4,02±0,41, ÇBASDÖ toplam puan ortalamasının 50,53±14,18 olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study is carried out as a descriptive study to reveal the relationship between psychosocial health status and social supports of pregnant women. The sample of the study is constituted by 393 pregnant women who applied antenatal clinics of a public hospital in Mersin City for antenatal observation between 01.06.2015 and 31.08.2015. Data of the study is collected using Personal Information Form,“Psychosocial Health Evaluation Scale in Pregnancy (PHESP)”and“Multidimensional Scale of Perceived Social Support (MSPSS)”. Obtained results were evaluated utilizing descriptive statistics; Student's t test and one-way variance analysis for two group comparison, Tukey HSD test for multiple comparisons and Pearson Corelation Coefficient for the relation between two continuous variable. The averages of total PHESP points and total MSPSS points were obtained as 4.02±0,41 and 50.53±14,18, respectively in the study.