İn vitro fertilizasyon programına alınan implantasyon başarısızlığı olan endometriozisli hastaların ve açıklanamayan infertil hastaların mid-sekretuar endometriyumunda kalsiyum metabolizmasında işlev gören proteinlerin ekspresyonunun incelenmesi
The examination of the expressions of proteins, functioning in calcium metabolism in the mid-secretory endometrium of the unexplained infertile and endometriosis patients with implantation failure, which undergoing in vitro fertilization programs
  1. Tez No: 443869
  2. Yazar: TUBA ÖZCAN METİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BANU COŞKUN YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Uterin endometriyumda Ca+2 iyonları gebeliğin başlaması ve devamı için gereklidir, fakat endometriumda Ca+2'un düzenlenmesinin hücresel ve moleküler mekanizması tam olarak anlaşılmış değildir. Transient Reseptör Potansiyel Vanilloid 6 (TRPV6) ve Plazma Membran Ca+2 ATPaz 1 (PMCA1), birçok dokuda aktif Ca+2 transport mekanizmasına katılır. Bu çalışmanın amacı, fertil ve infertil (endometriozis ve açıklanamayan infertilite) insan endometrial dokularda TRPV6 ve PMCA1 ekspresyonunu araştırmaktır. Endometrial örnekler 14 fertil ve 27 infertil (12 endometriozis ve 15 açıklanamayan infertilite olmak üzere) olgudan alındı. Bu çalışmada real time RT-PCR, immünohistokimya ve ICP-MS kullanıldı. Mid-sekretuar faz sırasında, infertil ve sağlıklı fertil kontrol endometriyumunda TRPV6 ve PMCA1 mRNA ekspresyon düzeyleri ölçüldü. Bu proteinlerin ekspresyonları değerlendirildi. Dokudaki Ca+2 konsantrasyonları ICP-MS ile belirlendi. TRPV6 ve PMCA1 immün işaretlenme yoğunluğu, mid-sekretuar faz sırasında sağlıklı fertil hastalar ile karşılaştırıldığında infertil hastaların luminal ve glandular epitelinde anlamlı bir şekilde arttı. Gruplar arası TRPV6 ve PMCA1 mRNA ekspresyonunda anlamlı farklılıklar gözlenmedi. Ca+2 konsantrasyonları da kontrol grubuna göre açıklanamayan infertil grupta anlamlı yüksek bulundu. Çalışmamızın sonuçları, açıklanamayan infertil hastaların endometriuymunda TRPV6 ve PMCA1 protein ekspresyonunun bozulması ve Ca+2 konsantrasyonundaki farklılıkların, bu hastalarda infertilitenin potansiyel hücresel ve moleküler mekanizmalarından biri olabileceğini vurgulamaktır.
Özet (Çeviri)
Calcium ions (Ca2+) in the uterine endometrium are essential for the establishment and maintenance of pregnancy, but the cellular and molecular mechanisms of Ca2+ regulation in the endometrium are not fully understood. Transient Reseptör Potansiyel Vanilloid 6 (TRPV6) and Plasma Membrane Ca2+ ATPase 1 (PMCA1) are involved in the active Ca2+ transport mechanism in many tissues. The aim of this study was to investigate TRPV6 and PMCA1 expression in fertile and infertile (endometriosis and unexplained infertility (UI)) human endometrial tissues. Endometrial samples were obtained from 14 fertile and 27 infertile (12 endometriosis and 15 patients diagnosed with UI). This study utilized, real-time RT–PCR, immunohistochemistry and ICP-MS. Expression levels of TRPV6 and PMCA1 mRNA in the endometrium of infertile patients, as well as healthy fertile controls were measured during the mid-secretory phase. Expressions of TRPV6 and PMCA1 were evaluated. Ca2+ concentrations in tissues were determined by ICP-MS. TRPV6 and PMCA1 immun labelling intensity was significantly higher in both luminal and glandular epithelial cells in infertile patients compaired with healty fertile patients during the mid-secretory phase. No significant differences were observed in these proteins mRNA expression among the groups. Ca2+ concentrations were also found to be significantly higher in the UI group compared to the control group. Our results highlight that impaired expression of TRPV6 and PMCA1 protein expression and Ca2+ concentration differences in the endometrium of infertile patients with UI, might be one of the potential cellular and molecular mechanisms of infertility in patients with UI.