Türk Silahlı Kuvvetleri bünyesinde yer alan subay astsubay ve uzman erbaşların fiziksel aktivitelere katılım motivasyonları ile katılmama nedenlerinin incelenmesi (bir askeri kışla örneği)
In the aspect of postgraduate study which lead by head of the department of physical education observing participation and mon-participation reasons of officers noncommissioned officers and NOM-COM WHO are serving to Turkish Armed Forces
  1. Tez No: 443901
  2. Yazar: EYYÜP SARIKOL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ÖÇALAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmanın amacını“Türk Silahlı Kuvvetleri Bünyesinde Yer Alan Subay, Astsubay ve Uzman Erbaşların Fiziksel Aktivitelere Katılım Motivasyonlarının Belirlenmesi (Çankırı İli Örneği)”oluşturmaktadır. TSK spor ve fiziksel aktivitelere önem veren bir kurumdur. Fiziki yeterliliğin ön planda yer aldığı ve ayrıca çalışma ortamlarının stresli olması nedeniyle TSK personelinin fiziksel aktivitelere katılmalarının; hem stresten bir nebze uzak kalmaları hem de daha sağlıklı ve kaliteli bir hayat sürdürmeleri, iş yaşantılarına ve günlük hayatlarına olumlu katkı yapacağı düşünüldüğünde çalışmanın önemi ortaya çıkmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Spora Katılım Güdüsü Ölçeği (SKGÖ) kullanılmıştır. SKGÖ 30 maddeden oluşan ve Gill ve arkadaşları (1983) tarafından geliştirilen katılımcıların spor ve fiziksel aktivitelere hangi nedenlerle katıldığını belirleyen bir ölçektir. Ölçeğin Türkçe geçerlik ve güvenirliği ise Çelebi (1993) tarafından gerçekleştirilmiştir. Kullanılan ölçeğe kurtosis, skewness ve Shapiro-Wilk değerlerine bakılarak normal dağılım testi uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The aim of this research constitutes officer,junior officer and specialized sergeants who are take place in the turkish armed forces specifying attendance motivation to physical activittes (the example Çankırı county) The Turkish Armed Forces is an institution that attaches importance to sport and physcial activities.The staff of the Turkish Armed Forces is attending to physical activities make positive contribution to thar occupation and daily life.And with the help of the physical activities ,they have both less stressful life and more healthy and quality life .In the research,Attandance to Sport Motive Scale was used as data collection device.Attandance to Sport Motive Scale is a scale that consists of 30 items and developed by Gill and his friends(1983),specifying in which reasons participants attend to sport and physical activities.Türkish validity and reliability of the scale was realized by Çelebi(1993).By looking kurtosis,skewness and Sharipo-Wilk rates,normal distribution was implemented to being used scale.The data didn't indicate normal distribution owing to the fact that the result was >+ - 1,5 and p < 0,05 and because of this reason in the research nonparametric Mnn Whitney-U test was implemented to binary groups and nonparametric Kruskall Wallis test was implemented to more two groups.The level of significance was accepted as p < 0,05.As aresult of analysis , according to martial status;only skill development (p=0,014),according to participation situation to activities;skill development (p=0,004),success/status (0,000) physical conformity (p=0,028), competition (0,001) and moving (0,001) meaningful difference was fixed at the subdimension.According to age distribution,skill development,success/status and moving at the subdimension,the participants who are between 26 and 30 years old in comparasion with the participants who are between 36 and 40 years old stated participating to activities to acquire success/status and to race.According to Military rating,especially motive notes of participating to activities,skill development of the Specialized Sergeant are more higher than the Officer and the Junior officers to acquire success/statu.