Farklı direnç egzersiz yöntemlerinin kan laktat düzeyi ve kalp atım hızına akut etkisinin karşılaştırılması
Compare the acute effects of different resistance exercise methods on blood lactate levels and heart rate
  1. Tez No: 443902
  2. Yazar: ABDÜSSELAM TURGUT
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. GÖKHAN DELİCEOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Spor, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hareket ve Antrenman Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmanın amacı süper set yöntemi ve tekrar yüklenme yönteminin kan laktat düzeyine ve kalp atım hızına akut etkisinin karşılaştırılmasıdır. Araştırmaya spor yaşı ortalaması 8,56±3,56 yıl, yaş ortalaması 21,45±2,25 yıl, boy uzunluğu 174,36±8,56 cm, vücut ağırlığı 78,27±12,28 kg ve vücut yağ yüzdesi % 12,71±4,96 olan rekreasyonel olarak kuvvet antrenmanı yapan 11 erkek gönüllü katılmıştır. Araştırma grubunun, ilk önce bench press, pulley rowing, biceps curl, triceps pushdown, leg extansion ve leg curl egzersizlerinin 1 Maksimum Tekrarları belirlenmiştir. Sporcular 1 Maksimum Tekrarları belirlendikten 3 gün sonra Süper Set Yöntemine göre düzenlenmiş antrenmana katılmıştır ve Süper Set Yöntemine göre düzenlenmiş antrenmana katıldıktan 7 gün sonra Tekrar Yöntemine göre düzenlenmiş antrenmana katılmışlardır. Antrenmanlar sırasında kan laktatı ve kalp atım hızı ölçümleri yapıldı. Araştırmadan elde edilen verilere SPSS 22.0 paket programı kullanılarak İlişkisiz Örneklemler T-Testi istatistik analizi yapılmıştır. Araştırma grubunun süper set yöntemi antrenman programı sırasında elde edilen 8 adet kan laktat testi ölçüm sonucunun ortalaması sırasıyla 3,0±0,54 mmol/L, 8,70±1,31 mmol/L, 10,95±2,00 mmol/L, 12,70±7,25 mmol/L, 9,22±1,86 mmol/L, 5,63±1,81 mmol/L, 40±1,28 mmol/L, 2,63±0,43 mmol/L olarak bulunmuştur. Süper set yöntemi antrenman programı sırasında elde edilen 12 adet toparlanma süresinin kalp atım hızı ölçüm sonucunun ortalaması sırasıyla 145,34±5,29 atım/dk, 141,65±4,44 atım/dk, 141,73±3,08 atım/dk, 144,88±3,98 atım/dk, 135,16±4,28 atım/dk, 134,76±3,07 atım/dk, 135,39±3,18 atım/dk, 135,39±3,18 atım/dk, 141,47±3,81 atım/dk, 141,00±2,48 atım/dk, 141,53±3,25 atım/dk, 122,26±5,84 atım/dk olarak bulunmuştur. Süper set yöntemi antrenman programında uygulanan egzersizlerin kalp atım hızları Bench Press 183,24±4,51 atım/dk, Pulley Rowing 191,18±3,72 atım/dk, Biceps Curl 171,40±11,13 atım/dk, Triceps Pushdown 179,86±2,50 atım/dk, Leg Extension 187,46±3,18 atım/dk, Leg Curl 195,93±2,86 atım/dk olarak bulunmuştur. Tekrar yöntemi antrenman programı sırasında elde edilen 8 adet kan laktat testi ölçüm sonucunun ortalaması sırasıyla 3,01±0,49 mmol/L, 7,42±1,36 mmol/L, 9,04±1,71 mmol/L, 10,33±1,91 mmol/L, 6,45±1,11 mmol/L, 3,88±0,80 mmol/L, 2,49±0,63 mmol/L, 1,76±0,36 mmol/Lolarak bulunmuştur. Tekrar yöntemi antrenman programı sırasında elde edilen 12 adet toparlanma süresinin kalp atım hızı ölçüm sonucunun ortalaması sırasıyla 135,68±3,16 atım/dk, 138,08±2,56 atım/dk, 137,15±2,19 atım/dk, 135,21±1,90 atım/dk, 126,16±4,04 atım/dk, 122,38±4,02 atım/dk, 120,77±3,96 atım/dk, 120,77±3,96 atım/dk, 128,00±4,06 atım/dk, 127,92±3,35 atım/dk, 124,43±3,09 atım/dk, 107,11±4,25 atım/dk olarak bulunmuştur. Tekrar yöntemi antrenman programında uygulanan egzersizlerin kalp atım hızları Bench Press 171,32±3,46 atım/dk, Pulley Rowing 167,49±2,80 atım/dk, Biceps Curl 152,90±5,37 atım/dk, Triceps Pushdown 156,85±6,04 atım/dk, Leg Extension 176,03±4,84 atım/dk, Leg Curl 174,10±6,89 atım/dk olarak bulunmuştur. Elde edilen bulgulara göre süper set yöntemi, tekrar yöntemine göre aynı antrenman protokolünde daha fazla kan laktatı üretmiş ve kalp atım hızı değerleri daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The main aim of this study can be summarized as comparison between effects of methodologies of super set system and multiple set system on level of blood lactate and heart rate. Eleven male volunteers, experiencing recreational power training, joined the research with spefications, sport age average of 8,56±3,56, age average of 21,45±2,25, height average of 174,36±8,56 cm, weight average of 78,27±12,28 kg and average of body fat percent 12,71%±4,96%. Indepented-Samples T-Test statistic analysis via SPSS 22.0 software is applied to data which acquiring from research. As a first step, identifying maximum number of repeats in one set is set for each one in the group of bench press, pulley rowing, biceps curl, triceps pushdown, leg extansion and leg curl for each one in 'Research Group.' After this determination step, Research group attends the training that is organized with the super set methodology. Research group gets in the training applied by the rules of traditional set after passing seven days from super set training. During trainings, blood lactat level and wearth rate values are measured. Data obtained from research is applied to Independent Samples T-Test Statistical Analysis via SPSS 22.0 packet software. As research group is in process of training, measurements of blood lactate level are taken with lactate plus lactate analyser, and measurements of pulse rate are taken with polar team pro 2 pulse rate monitor. Averages of 8 blood lactat test measurements, obtained during training of super set system, of Research Group are 3,0±0,54 mmol/L, 8,70±1,31 mmol/L, 10,95±2,00 mmol/L, 12,70±7,25 mmol/L, 9,22±1,86 mmol/L, 5,63±1,81 mmol/L, 40±1,28mmol/L, 2,63±0,43 mmol/L in order. Averages of 12 pulse per recovery time measurements, obtained during training of super set system, of Research Group are 145,34±5,29 pulse/min, 141,65±4,44 pulse/min, 141,73±3,08 pulse/min, 144,88±3,98 pulse/min, 135,16±4,28 pulse/min, 134,76±3,07 pulse/min, 135,39±3,18 pulse/min, 135,39±3,18 pulse/min, 141,47±3,81 pulse/min, 141,00±2,48 pulse/min, 141,53±3,25 pulse/min, 122,26±5,84 pulse/min in order. Pulse rate values on exercises applied during super set methodolgy training are Bench Press with 171,32±3,46 pulse/min, Pulley Rowing 167,49±2,80 with pulse/min, Biceps Curl with 152,90±5,37 pulse/min, Triceps Pushdown with 156,85±6,04 pulse/min, Leg Extension with 176,03±4,84 pulse/min, Leg Curl with 174,10±6,89 pulse/min. Averages of 8 blood lactat test measurements, obtained during training of multiple set system, of Research Group are 3,01±0,49mmol/L, 7,42±1,36 mmol/L, 9,04±1,71 mmol/L, 10,33±1,91 mmol/L, 6,45±1,11 mmol/L, 3,88±0,80 mmol/L, 2,49±0,63 mmol/L, 1,76±0,36mmol/L in order. Averages of 12 pulse per recovery time measurements, obtained during training of multiple set system, of Research Group are 135,68±3,16 pulse/min, 138,08±2,56 pulse/min, 137,15±2,19 pulse/min, 135,21±1,90 pulse/min, 126,16±4,04 pulse/min, 122,38±4,02 pulse/min, 120,77±3,96 pulse/min, 120,77±3,96 pulse/min, 128,00±4,06 pulse/min, 127,92±3,35 pulse/min, 124,43±3,09 pulse/min, 107,11±4,25 pulse/min in order. Pulse rate values on exercises applied during training designed according to multiple set system are Bench Press with 171,32±3,46 pulse/min, Pulley Rowing with 167,49±2,80 pulse/min, Biceps Curl with 152,90±5,37 pulse/min, Triceps Pushdown with 156,85±6,04 pulse/min, Leg Extension with 176,03±4,84 pulse/min, Leg Curl with 174,10±6,89 pulse/min With obtaining values, The fact is show as that in same training protocol, methodology of super set cause more secretion of blood lactate and higher values of pulse rate than methodology of multiple set system.