Bir tıp fakültesinde çalışan akademik personelin emniyet kemeri kullanma alışkanlığı
Seatbelt usage habbit of academic staff in A medical faculty
  1. Tez No: 443900
  2. Yazar: ALEV DUYGU SÜRE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET AKİF KARAMERCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Trafik kazaları maddi ve manevi açıdan ciddi kayıplara neden olan olaylardır. Emniyet kemeri koruyuculuğu yüksek, ülkemizde kullanımı zorunlu bir güvenlik önlemidir. Bu çalışmadaki amacımız bir tıp fakültesindeki akademik personelin emniyet kemeri kullanma alışkanlığını inceleyerek, eğitim düzeyi yüksek olan kişilerde emniyet kemeri kullanımının toplum geneline göre daha yüksek olup olmadığını ortaya koymaktır. Çalışma gözlemsel olarak yapılmış olup, Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi çok katlı otoparkı ve öğretim üyeleri otoparkına çalışmanın yapıldığı beş iş günü boyunca mesai saatleri içinde araçla giriş yapan akademik personel çalışmaya alınmıştır. Akademik personelin emniyet kemeri kullanma durumu, yaşı, cinsiyeti, ünvanı, çalıştığı anabilim dalı ve kullandığı araç tipi incelenmiştir. Araştırma verilerine göre; akademik personelin emniyet kemeri kullanma sıklığı %77,5 olarak bulundu ve bu oran toplum geneline göre daha yüksekti. Emniyet kemeri kullanım sıklığı açısından cinsiyet ve yaş kriterleri baz alındığında anlamlı fark saptandı. Erkeklerde ve 40 yaş altı akademik personelde emniyet kemeri kullanma alışkanlığı daha azdı. Çalışmaya alınan akademik personelin ünvanı, çalıştığı bölüm ve anabilim dalı ve de kullandığı araç tipi ile emniyet kemeri kullanımı arasında istatiksel olarak anlamlı bir fark yoktu. Bir merkezde gözlemsel olarak yapılan bu çalışmayla eğitim düzeyi yüksek olan tek bir meslek grubunun emniyet kemeri kullanma sıklığı ortaya koyulmuştur. Çalışmaya alınan her akademik personel için kemer kullanımı sadece bir kez değerlendirilmiş olup bu kişinin emniyet kemeri kullanma alışkanlığı olarak kabul edilmiştir. Yüksek eğitim düzeyine sahip başka meslek gruplar ile başka merkezlerde, kişilerin emniyet kemeri kullanma durumunu daha fazla defa değerlendirildiği çalışmaların yapılması, eğitim düzeyi ile emniyet kemeri kullanımı arasındaki ilişkiyi daha doğru ortaya koyacaktır.
Özet (Çeviri)
Traffic accidents are events that cause serious losses materially and spiritually. Seatbelt is a high protection security measure and usage is an obligation in our country as in most countries. The aim of our study is to examine the seatbelt use of a medical faculty academic staff and put forward the usage difference between the highly educated people and society. The study is designed as observational and academic staff arriving Gazi University Medical Faculty Hospital multistory car park within the working hours during five days of the study were included. Seatbelt usage, age, gender, title, department, and vehicle type of the academic staff were examined. According to the survey data; frequency of seatbelt use of academic staff was found to be %77,5 and this ratio was higher than that of society. Some significant difference in usage were found when age and gender was taken as criteria. The seatbelt usage in male and under 40 years old academic staff was less. There was statistically no difference in seatbelt usage in terms of title, department, and vehicle type of the academic staff. Conducted in a single center, this observational study reveals the frequency of seatbelt usage in a single highly educated professional group. Each academic staff's seatbelt use was evaluated once and regarded as the seatbelt habit for this person. Studies, more evaluating the seatbelt usage carried out in other highly educated professional groups in other centers, should reveal the relationship between educational level and seatbelt use more accurately.