Hemşirelerin yaşam doyumu ve ölüme karşı tutumları arasındaki ilişkinin belirlenmesi
Determination of the relationship between the nurses' life satisfaction and attitudes against death
  1. Tez No: 443914
  2. Yazar: SELDA SÖNMEZ BENLİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ARZU YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Erzincan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
Bu araştırma hemşirelerin yaşam doyumu ve ölüme karşı tutumlarını belirlemek amacı ile tanımlayıcı ilişki arayıcı özellikte yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Tunceli İli Kamu Hastaneleri Birliği Tunceli Devlet Hastanesi'nde çalışan 202 hemşire oluşturmuştur. Araştırmada örneklem seçimine gidilmeyip, evrenin tamamına ulaşılma hedeflenmiş ve 174 (evrenin %86'sı) hemşire araştırma kapsamına alınmıştır. Araştırmanın verileri Nisan-Aralık 2014 tarihleri arasında, Tanımlayıcı Soru Formu, Yaşam Doyumu Ölçeği ve Ölüme Karşı Tutum Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada hemşirelerin % 88.5 'inin kadın ve yaş ortalamasının 36.42±8.99 yıl, yaşam Doyum Ölçeği puan ortalaması 16.82±5.88 olup, yaşam doyumlarının orta düzeye yakın olduğu belirlenmiştir. Ölüme Karşı Tutum Ölçeği toplam puan ortalaması 96.86±24.26, Tarafsızlık Kabullenme ve Yaklaşım Kabullenme alt boyutu puan ortalaması 47.85 ±15.55 olup, hemşirelerin ölümü yaşamda kaçınılmaz olarak orta düzeyin üzerinde algıladığı söylenebilir. Kaçış Kabullenme puanı 15.32±6.76, Ölüm Korkusu ve Ölümden Kaçınma puan ortalaması ise 33.68±10.66 olarak belirlenmiş olup bu sonuç, hemşirelerin ölüm hakkında düşünmekten veya konuşmaktan kaçınmayı orta düzeyde algıladığı ile açıklanabilir.
Özet (Çeviri)
This research was carried out in order to determine the attitudes of the nurses towards life satisfaction and death and it was done in the nature of descriptive and relational search.The study population consisted of 202 nurses working at Tunceli State Hospital of Tunceli Public Hospitals Union. No sampling was attempted in the study; instead, establishing contacts with the entire population was intended, ending up inclusion of 174 nurses (86% of the population) in the study. The data of the study were collected between April-December 2014 by the Descriptive Questionnaire Form, Life Satisfaction Scale and Death Attitude Scale. In the study, it was determined that 88.5% of the nurses were female and mean age was 36.42 ± 8.99 years and Life Satisfaction Scale average score was 16.82 ± 5.88 and life satisfaction was close to the middle level. The mean Life Satisfaction Scale score of the nurses was 16.82±5.88 showing that their life satisfaction was close to the moderate level. Their mean overall Death Attitude Profile score was 96.86±24.26 with their mean Neutral Acceptance and Approach Acceptance subdomain scores being 47.85±15.55 indicating that nurses perceived higher than the moderate level that death is inevitable in life. Their mean Escape Acceptance score was 15.32±6.76 and their mean Fear of Death and Death Avoidance scores 33.68±10.66, a result showing that the nurses had a moderate level of perception for avoiding thinking or talking about death.