Künt göğüs travmalarına bağlı oluşan kardiyak kontüzyon için biyokimyasal belirteçlerin duyarlılık ve özgünlüğünün araştırılması
Evaluating sensitivity and specificity of biochemical markers in cardiac contusion due to blunt chest trauma
  1. Tez No: 443920
  2. Yazar: YASİN BİLGİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜCAHİT EMET
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, İlk ve Acil Yardım, Thoracic and Cardiovascular Surgery, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Giriş: Kardiyak kontüzyon tanısının konulmasında spesifik biyomarker ihtiyacı devam etmektedir. Amaç: Kardiyak miyozin bağlayıcı protein-C (cMyBP-C)'nin toraks travmalarında kardiyak kontüzyonu belirlemede tanı değerini incelemek. Materyal metod: Çalışmaya katılmayı kabul eden 18 yaş üstü, yüksek enerjili künt göğüs travması olanlar, travmadan sonra ilk 24 saat içinde acil polikliniğimize başvuran ve ilk 2 saat içinde tetkik için kan alınan hastalar ile kot kırığı, sternum kırığı, hemotoraks, pnömotoraks, travmatik asfiksi, pulmoner kontüzyon, pnömomediastinum, sol skapula kırığı gibi lezyonların en az birisinin hastada bulunması çalışmaya alınma kriterleridir. Altın standart olarak acil servise ilk başvuru anında (ilk 2 saat) troponin I'nın 0,04 ng/ml ve üzeri olması kardiyak kontüzyon kabul edildi. Serum troponin I düzeyleri immünokimyasal yöntem ile ölçüldü (Beckman Coulter UniCel DxI 600,USA). Serum cMyBP-C düzeyleri enzyme linked immune sorbent assay yöntemiyle ''Human C-Myc Binding Protein ELISA Kit'' (Bioassay Technology Laboratory, China) kullanılarak üretici firmanın yönergeleri doğrultusunda ölçüldü. Konsantrasyon hesaplaması ELISA okuyucu cihazın grafik yazılım programı (KC Junior sofware, Bio-Tek Inc.) kullanılarak yapıldı. Bulgular: Çalışmaya 59 (69,4%)'u erkek ve yaş ortalamaları 48,6±20,8 yıl (min. 18, max. 84) olmak üzere toplam 85 hasta alındı. 18 (%21,2) hastada kardiyak kontüzyon mevcuttu. Kardiyak kontüzyonu (+) hastalarda ortalama cMyBP-C değerleri kardiyak kontüzyonu (-) hastalara göre anlamlı değişmemektedir (Sırasıyla 17,7±18,6'e karşı 14±15,3, p=0,328). cMyBP-C'nin kardiyak kontüzyonu belirlemede ROC değeri 0,575 (%95CI: 0,425-0,726) (SE:0,077, p=0,328) idi. Çalışmamıza göre cMyBP-C'nin eşik değeri (cut-off) 7 ng/ml alındığında sensitivite, spesifite, pozitif likelihood ratio ve negatif likelihood ratio sırasıyla %55,6, %49, 1,1 ve 0,9 idi. Sonuç: cMyBP-C kardiyak kontüzyonu belirlemede çok kullanışlı bir parametre olmadığını düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Introduction: Necessity of specific biomarkers to diagnose cardiac contusion still remains as an important gap. Aim: To investigate the diagnostic value of cardiac myosin binding protein (cMyBP-C) in thorax traumas with cardiac contusion. Material and Method: Inclusion criteria consists of patients who accepts to participate, older than 18 year-old with high energy blunt chest traumas, who admitted within 24 hours after trauma, whose blood sample were taken in the first 2 hours after admission and who had at least one of the lesions below: rib, sternum or left scapula fracture, haemothorax, pneumothorax, traumatic asphyxia, pulmonary contusion or pneumomediastinum. At the admittance within 2 hours, troponin-I levels ≥0.04 ng/ml determined as gold standard for the diagnosis of cardiac contusion. Serum troponin-I levels were evaluated by immunochemical method (Beckman Coulter UniCel DxI 600, USA). Serum cMyBP-C levels were evaluated via enzyme linked immune sorbent assay and ''Human C-Myc Binding Protein (MYCBP) ELISA Kit'' (Bioassay Technology Laboratory, China) according to the manual of producing company. Results: A total of 85 patients, 59 male (69.4%) and age median 48.6±20.8 year-old (min. 18, max. 84) were participated. Of them, 18 (21.2%) had cardiac contusion. cMyBP-C levels did not differ between cardiac contusion group and others (17.7±18.6 vs. 14±15.3, respectively; p=0.328). ROC value of cMyBP-C to diagnose cardiac contusion was 0.575 (%95CI: 0.425-0.726) (SE:0.077, p=0.328). After taking cut-off level of cMyBP-C as 7 ng/ml, the sensitivity, specificity, positive and negative likelihood ratios for detecting cardiac contusion were 55.6%, 49%, 1.1 and 0.9, respectively. Conclusion: cMyBP-C seems not a valuable parameter for the diagnosis of cardiac contusion.