Erzurum'da üç yıllık süreçte (2012 şubat-2015 Şubat) av tüfeği ile yaralanma sonucu meydana gelen ölüm olgularında yapılan otopsilerin değerlendirilmesi
Evaluation of the death cases autopsied due to shotgun injuries in three years period (between february 2012-february 2015)
- Tez No: 443921
- Danışmanlar: PROF. DR. AHMET NEZİH KÖK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Adli Tıp, Forensic Medicine
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Adli Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Av tüfekleri, avcılık ve sporda kullanılan, namlusu yivsiz, saçma veya tek kurşun atan ateşli silahlardır. Av tüfeklerinin çeşitli çap ve tipleri vardır. Av tüfekleri gerek yasal, gerekse yasadışı yollardan elde edilmesi kolaydır. Yapılış amacına göre saldırı, savunma ve intihar amaçlı olarak da kullanıldığından adli tıp açısından öneme sahiptir. Av tüfeği ile meydana gelen ölüm oranlarındaki farklılıklarda ülkesel ve bölgesel faktörlerin yanı sıra sosyal ve kültürel farklılıklar da rol oynamaktadır. Bölgemizde de av tüfeklerine bağlı ölümlerdeki artış dikkat çekmektedir. Bu çalışmada Erzurum Adli Tıp Grup Başkanlığı'nda 2012 Şubat-2015 Şubat tarihleri arasında av tüfeği yaralanmasına bağlı adli ölü muayenesi ve otopsi yapılan 59 olgu retrospektif olarak incelenmiştir. Av tüfekleri yaralanmasına bağlı ölen olgular ateşli silah yaralanmasına bağlı ölen olguların %42.8'ini oluşturmaktaydı. Bu olguların yaş ortalamasının 30.97, %50.8'inin intihar orjinli olduğu, olguların %74.6'sının erkek, %54.2'sinin bekar, %67.8'inin ilköğretim mezunu, %30.5'inin çiftçi, %14'ünde ruhsal hastalık olduğu, %61'inin köyde, %47.5'inin evde meydana geldiği, %41'inin sanığın ebeveyn, çocuk, kardeş veya kuzeni gibi yakın akrabası olduğu, %84.7'sinde öldürücü nitelikte tek yara, yaralanmanın %30.5'inde baş-boyun bölgesinde, %52.5'inin bitişik-bitişiğe yakın atış mesafesinden, av tüfeği türünün %50.8'inin tek kırma ve %72.9'unda kullanılan av tüfeğinin ruhsatsız olduğu saptanmıştır. Av tüfeğine yaralanmasına bağlı ölümler, artan bir hızla devam etmektedir. Av tüfeği yaralanmasına bağlı ölümlerin azaltılması için toplumun bilincinin arttırılması, gerekli eğitimlerin verilmesi, ruhsatsız av tüfeği kullanımının yaygınlaşmasının engellenmesinde yeni yasal düzenlemeler yapılması ve bu konuda denetimin artırılması gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Shotguns are firearms, have a long barrel with a smooth bore, that are used in hunting and sports. There are different types and sizes of shotguns. Shotguns ara easily availableto people through legal and illegal ways. It is important to forensic medicine that shotguns are also used for protection, assault and to commit suicide. In differents of death rates related to shotgun injuries play role in regional, social and culturel differents. It is observed that death cases related to shotgun injuries are increas in our region. In this study, 59 deaths due to shotgun injuries were death examinations and autopsies performed at the Erzurum Branch of Forensic Medicine Council between February 2012 and February 2015 and were retrospectively investigated. Deaths due to gunshot injuries were 42.8% of the firearm deaths. Of these, the average age was 30.97, 50.8% were suicide, 74.6% were male, of these 54.2% were single, 67.8% were primary school graduates, 30.5% were farmers, 14% had psychiatric disorders, 61% were living in the village, 47.5% of cases occured at home, in 41% of cases, the suspect was a relative of the victim such as a parent, child, sibling or cousin, 84.7% of cases had a single deadly wound, in 30.5% of cases, the entrance wound was on the head and neck, in 52.5% of cases, the shooting distance was contact/near contact, 50.8% of cases the shotguns used were of the Single Barrel Breech Loading type, in 72.9% of cases, the shotguns used were unlicensed. Deaths due to shotgun injuries are increasing day by day. İn order to decrease deaths due to shotgun injuries, raising public awareness and giving the required education is necessary, legal regulations must be put in place to make the obtaining of unlicensed shotguns more difficult and the controls must be made stricter.