Cinsel yönden aktif kadınlarda mycoplasma hominis profilinin farklı yöntemlerle incelenmesi üzerine bir araştırma
A study on the determination of mycoplasma hominis profile with different methods in sexually active women
- Tez No: 443944
- Danışmanlar: PROF. DR. SULHİYE YILDIZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mikrobiyoloji, Microbiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmasötik Mikrobiyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 109
Özet
Genellikle ürogenital ve solunum sistemi hastalıkları ile ilişkili olan Mycoplasma hominis (M.hominis), cinsel yolla bulaşabilen, peptidoglikan yapısında hücre duvarına sahip olmayan ve hücre çapı en küçük mikroorganizmalardır. İnfertiliteden, erken doğum, tekrarlayan gebelik kayıpları ve yenidoğanda solunum sistemi hastalığından sorumlu tutuldukları bilinmektedir. Hassas mikroorganizmalar olmaları ve özel taşıma ve kültür besiyerine gereksinim duymaları laboratuvar tanılarını güçleştirmektedir. M.hominis tespiti, klasik kültür yöntemi, serolojik tanı yöntemi, moleküler tanı yöntemleri ve hazır ticari kitler gibi yöntemlerle yapılabilmektedir. Bu mikroorganizmaların insanlarda meydana getirdiği hastalıkların önemini ortaya koymak için, izolasyon ve identifikasyonun doğru ve güvenilir bir şekilde yapılması gerekmektedir. Bu çalışmada, Başkent Üniversitesi Ankara Hastanesi Kadın Doğum Kliniğine başvurmuş cinsel yönden aktif 110 kadından alınan vajen ve idrar örneklerinde (220 örnek) M.hominis görülme sıklığı araştırılmıştır. Bu amaçla, Mycoplasma Agar besiyeri, piyasada kullanımı mevcut iki hazır ticari kit ile paralel olarak ve PCR yöntemi olmak üzere 3 farklı klinik yöntem kullanılarak karşılaştırmalı bir çalışma yapılmıştır. Tüm örnekler önce klasik agar yöntemi ve kitlerle çalışılmış olup, farklı pozitiflik bulunan örnekler PCR ile çalışılarak sonuçlar değerlendirilmiştir. 220 cinsel yönden aktif kadından alınan idrar ve vajen örneklerinden 72'sinde M.hominis pozitif bulunmuştur. Pozitif örneklerin 37'sinde farklı pozitiflik tespit edilmiş olup 35'inde ise kitlerle ve klasik yöntemle uyumlu olarak hem vajen hem de idrarda M.hominis pozitif olarak bulunmuştur. Farklı pozitiflik bulunan 37 örnek PCR analizine alınarak doğrulaması yapılmıştır. PCR sonuçlarına göre 72 örnek de pozitif bulunmuş olup, çalışmamızda 220 örnekten 72'sinde (%32,7) M.hominis pozitif olarak tespit edilmiştir. M.hominis tespitinde tek bir yöntemin bu mikroorganizmayı teşhis için yeterli olmadığı, bu nedenle, doğrulayıcı, hızlı ve güvenilir tanı sağlayabilmek için kit ve PCR yöntemlerinin kombine edilerek çalışılmasının uygun olduğu sonucuna varılmıştır. Ayrıca kitlerle yapılan M.hominis tespitinde, vajen örneklerinin idrar örneğine göre istatistiksel olarak anlamlı derecede yüksek olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
M.hominis is the smallest microorganisms yet discovered. They are usually associated with urogenital and respiratory system diseases, it is sexually infected and they don't have a peptidoglycan cell wall. Hence, they are found to be responsible of infertility, prematurity, recurrent abortus and newborn respiratory distress. Laboratory diagnosis of them are relatively complicated since they are very sensitive microorganisms and they require special transport and culture media. Several liquid and agar media formulas, serological methods, molecular methods, commercial kits are developed for detection of M.hominis. Since the infections caused by these microorganisms exhibit importance, proper isolation and identification of these bacteria are required to make proper and reliable. In this study, vaginal and urinary samples obtained from at least 110 sexually active women from Başkent University Ankara Hospital Obstetrics Clinic will be studied for detection of M.hominis. In this purpose, it was made a comperative study by using three different clinical methods which are commercially available mycoplasm agar media, commercially available kits and PCR methods. All samples were studied first with classical agar method and kits, then samples which different positivity studied with PCR method and evaluated the results. M.hominis were detected positive in 72 samples from 220 vaginal and urinary sampşes obtained from sexually active women. 37 number of these positive samples were detected different positivity. The other 35 number of them were detected M.hominis positive in both vagen and urine which compatible with kits and classical method. The 37 samples which found different positivity were validated on PCR analysis. According to the PCR results 72 samples were found positive, 72 of 220 samples (32,7%) were identified as positive M.hominis in our study. M.hominis identify a single method is not enough to detect these microorganisms, therefore, to enable confirmatory, rapid and reliable diagnosis it was appropriate to work with combination of kit and PCR methods has been concluded. Also in determining M.hominis made with the kit, vaginal samples was found to be significantly higher than urine samples.