Antiviral ilaç etken maddesi tenofovir'in elektrokimyasal davranışı için nanosensör tasarımı
Nanosensor design for electrochemical behaviour of antiviral active compound tenofovir
- Tez No: 443946
- Danışmanlar: PROF. DR. SİBEL AYŞIL ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Kimya, Pharmacy and Pharmacology, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 173
Özet
AIDS tedavisinde kullanılan tenofovir disoproksil fumarat ile modifiye edilmemiş elektrot ve nanosensörle elektrokimyasal çalışmalar yapılmıştır. Bu maddenin yükseltgenme davranışı farklı destek elektrolitleri ve pH 0,7 – 12,0 arasındaki farklı pH değerlerinde DV, DPV, KDV ve AdSV teknikleri ile incelenmiştir. Tenofovir için, seçilen en uygun ortamlarda DV ile hız taraması çalışmaları yapılmıştır. Analitik açıdan uygun ortamda tenofovir için geliştirilen yöntemlere bağlı olarak parametreler optimize edilmiş, kalibrasyon doğrusu çizilmiş ve gerekli validasyon parametreleri üzerinde çalışılmıştır. Validasyon parametrelerine göre; modifiye edilmemiş elektrot ve nanosensörde teşhis sınırı değerleri sırasıyla 8,39x10-8 M ve 2,39x10-9 M olarak elde edilmiştir. Bu sonuç, geliştirilen nanosensörün daha duyarlı olduğunu göstermektedir. Geliştirilen tekniklerin ve nanosensörün uygulanabilirliği farmasötik dozaj şeklinde analizi yapılarak gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this dissertation electrochemical behaviour is performed for tenofovir, which is used for the treatment of the AIDS. Non-modified electrodes and nanosensors are used for the studies of tenofovir. The oxidation behaviour of tenofovir analyzed with different supporting electrolytes between pH 0,7 – 12,0 by using CV, DPV, SWV and adsorptive stripping techniques. Scan rate studies are performed with CV technique under the optimum condition. The parameters are optimized in accordance with the method developed for tenofovir at the most analytically appropriate media, the calibration curves are drawn and the required validation parameters are studied. According to validation parameters, limit of detection values corresponding to the concentration of 8,39x10-8 M and 2,39x10-9 M are obtained with non-modified electrode and nanosensor, respectively. This result shows that the nanosensor is more sensitive. The applicability of developed techniques and nanosensors are shown through analyzing from pharmaceutical dosage forms as well.