Yüksek yağlı diyetle beslenen gebe sıçanların erkek yavrularında bazı metabolik değerlerin ve testis dokudaki değişikliklerin incelenmesi
Investigation of changes in some metabolic values and testicular tissue in the male offspring of pregnant rats fed with high-fat diet
- Tez No: 443954
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM ALTINSAAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bu araştırma, Wistar albino sıçan ırkı annelerde YYD ile beslenmenin gebelikte de devam edilerek, elde edilen 20, 30 ve 90 günlük erkek yavrularda; canlı ağırlık artışı, serumda biyokimyasal (kolesterol, trigliserid, toplam protein, toplam glukoz, albümin) parametreler ve hormonal (testosteron, insülin, leptin) tayinler üzerine etkilerini belirlemek amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın başında beş haftalık 20 adet sağlıklı dişi sıçan iki gruba ayrıldı. Çiftleşme öncesinden çiftleşme oluncaya kadar ve gebelik süresince YYD grubu kafeterya diyetle, kontrol grubu normal diyet kompozisyonu uygulandı. Gebelik sonunda her iki gruptada 20, 30 ve 90 günlük 6'ar adet erkek yavrular elde edildi. Deney sürecinde bütün gruplardaki sıçanların canlı ağırlıklarının nasıl değiştiği belirlendi. Deney sonunda tüm gruptaki sıçanlardan testis doku örnekleri ve giyotin yöntemiyle pıhtılaşması engellenmiş kan alındı. Alınan testis doku örnekleri, histolojik bulgular için %10' luk nötral formolin solüsyonunda fikse edildi. 5µ incelikte kesitler alınarak H&E ile bayanarak ışık mikroskobunda incelendi. Alınan kanlardan ise testosteron, insülin ve leptin hormonu analizi ELISA ile, kolesterol, trigliserid, toplam protein, toplam glukoz ve albümin biyokimyasal analizleri ise, biyokimyasal analizör yardımıyla değerlendirildi. Deneyin gebelik dönemine kadar olan döneminde, annelerde YYD grubunda kontrol grubuna göre ağırlık artışı belirlendi.
Özet (Çeviri)
This research was continued in the Wistar rat race feeding mothers HFD pregnancy, obtained 20, 30 and 90 day old male offspring; increase in body weight, serum biochemical (cholesterol, triglycerides, total protein, total glucose, albumin) and hormonal parameters (testosterone, insulin, leptin) was conducted to determine the effect on the determination of cost. Five weeks beginning of the study, 20 healthy female rats were divided into two groups. until mating before mating and during pregnancy cafeteria diet HFD group, the control group were treated with normal diet composition. At the end of pregnancy in both groups 20, 30 and 90 day 6 male offspring were obtained. In the experimental process, determined how the change of body weight of rats in all groups. Experiment with testicular tissue samples and guillotine at the end of the clotting process in all groups of rats were blocked blood. Taken testicular tissue samples for histologic findings A 10% were fixed in neutral formalin solution. 5μ on thin sections were examined under a light microscope bayanarak with H & E. Testosterone is taken from the blood, insulin and leptin hormone analysis, ELISA, cholesterol, triglycerides, total protein, albumin and total glucose and biochemical analyzes were evaluated with biochemical analyzer. Period up to try pregnancy, maternal weight gain was determined according to the HFD control group.