Farklı tedaviler sonrasında duodenal ülser relapsı ve helikobakter pilori reinfeksiyonu
- Tez No: 44396
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Son on yıl içinde yapılan çalışmalar sonunda Helikobakter pilori (HP)'nin peptik ülser etyopatogenezinde önemli rol oynadığı ortaya konulmuştur.Bu çalışmada, sadece ülser iyileşmesine yol açan tedavi şekliyle, ülser iyileşmesi yanında HP eradikasyonu sağlayan uygulamaların duodenal ülser relapsı üzerine etkileri, bunun yanında eradikasyon oluşturan kombinasyonların HP reinfeksiyonuyla ilişkisi araştırıldı. Çalışma, bir HP eradikasyon araştırmasına alınıp HP pozitif duodenal ülseri iyileşen hastaların bir yıllık takibi ile gerçekleştirildi. Hastalara başlangıçta omeprazol(Omp), omeprazol + amoksisilin + metronidazol (OMA) veya bizmut subsitrat + amoksisilin+ metronidazol (BMA) verilmişti. 8 hafta sonra Omp grubunda HP pozitif kalan hastalar (n:26) ile OMA ve BMA grubunda HP eradike edilen hastalara (n:44) bir yıl sonra veya ciddi semptom oluşmuşsa hemen endoskopi yapıldı. Üreaz testi ve histoloji ile HP tayin edildi. Veriler ki-kare testi ile değerlendirildi. Hastaların 9'unda değişik nedenlerle takip yapılamadı. Kalan 61 hastanın (21 'i Qmp,40'ı OMA+BMA grubu) 18'i kadın,43'ü erkek olup yaş aralığı 17-63 (ort.37) idi.Qmp grubunda ülser relaps oranı %42.8(9/21) olup,OMA+BMA grubunda %17.5 (7/40) idi. Aradaki fark anlamlı (p0.05). Sonuçtaki HP durumuna göre ise, HP (+) olan hastalarda relaps %45.7(16/35) iken, HP(-) kalan hastalarda %0 (0/26) olup fark oldukça anlamlıydı (p< 0.001). Genel reinfeksiyon oranı %35(14/40) olup OMA grubunda (%57.8),BMA grubuna (%14.2) göre anlamlı olarak (p< 0.05) daha yüksekti. Sonuç olarak; HP eradikasyonu ülser relapsını anlamlı bir şekilde azaltmaktadır. Relaps oluşan grupta %100 oranında reinfeksiyon da bulunmaktadır. Başka bir ifadeyle, eradike edilip HP(-) kalan hastalarda 1 yıllık takipte ülser relapsı görülmemektedir. Bizmutlu kombinasyon grubunda reinfeksiyon oranı daha düşük bulunmuştur. 32
Özet (Çeviri)
SUMMARY It has been demonstrated by the studies carried out in the last decade that Helicobacter Pylori (HP) plays an important role in the etiopathogenesis of peptic ulcer. In this study, the effect of different therapeutic regimens on duodenal ulcer relapse and HP reinfection was investigated. The study was performed by following up the patients who had been included in a HP eradication trial which led ulcer to successful improvement. At the beginning, the patients were given omeprazole (Omp), omeprazole + amoxycillin + metranidazole (OMA) or bismuth subcitrate + amoxycillin + metranidazole (BMA). Patients with HP positivity in Omp group (n:26) and eradicated HP in OMA and BMA group (n:44) at the end of 8 weeks undergone endoscopy either immediately if symptoms recurred or after a year. HP was identified by urease test and histology. Data was evaluated by chi- square test. 9 patients out of 70 couldn't be followed up due to various reasons. Of remaining 61 patients (21 in Omp group, 40 in OMA+BMA group), 18 were female and 43 were male. Range of age were 17-63 (average 37). The rate of duodenal ulcer relapse were 42.8 % (9/21) in the Omp group whereas 17.5 % (7/40) in the OMA + BMA group (p0.05).