Peptik ülser kanamalarında endoskopik hemostaz
- Tez No: 44397
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET ALPER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Gastroenteroloji, Gastroenterology
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Sayfa Sayısı: 39
Özet
ÖZET Gastroenterolojide tedavisi sıklıkla problem oluşturan acil hastalıklardan peptik ülser kanaması, üst gastrointestinal kanamaların % 50' sinden sorumludur. Özellikle kanamanın devamında veya yeniden kanama durumunda mortalite oram yüksektir. Bu çalışmada, peptik ülser kanamasının kontrolü ve yeniden kanama riskinin azaltılmasında terapötik endoskopik girişimlerin etkisini araştırmayı amaçladık. Üst gastrointestinal kanama nedeniyle yapılan endoskopik muayenede aktif kanaması bulunan (oozing) 16, kanaması olmayan ancak visible vessel bulunan 4 olgu olmak üzere toplam 20 peptik ülserli hastaya terapötik endoskopik müdahale yapıldı. Bunlardan 17'sine 1 : 10.000 ve 1: 20.000'lik adrenalin- hipertonik sodyum klorür solüsyonu ile enjeksiyon tedavisi, 3'üne de heater prob ile termal koagulasyon uygulandı. Aktif kanamalı olguların tamamında inisiyal hemostaz sağlandı. Tedavi sonrasında olguların % 90'ında (n=18) hemostaz kalıcı iken % 10'unda (n=2) kanama tekrarladı. Yeniden kanama olan iki olgudan birine cerrahi müdahale uygulandı. Diğeri ise kanama sonrası gelişen komplikasyonlar nedeniyle kaybedildi. Terapötik endoskopik müdahaleye bağlanabilecek lokal veya sistemik komplikasyon görülmedi. Sonuç olarak; terapötik endoskopik işlemler hem kanamayı durdurmada hem de yeniden kanama riskini azaltmada etküidir. Etkinliği, emniyeti, ucuzluğu ve uygulamadaki kolay lığı ile enjeksiyon tedavisi, ülkemiz koşullan için daha uygun görünmektedir. 35
Özet (Çeviri)
SUMMARY Bleeding peptic ulcer whose treatment frequently presents problems in gastroenterological emergency practice, is responsible for 50 % of upper gastrointestinal bleeding. Mortality rate is high especially in case of continuation of bleeding or rebleeding. In this study, we aimed to investigate the effect of therapeutic endoscopic procedures for the control of bleeding and decreasing of the rebleeding risk. Therapeutic endoscopic procedure was performed in twenty patients with peptic ulcer during the endoscopic examination for upper gastrointestinal hemorrhage. Of these patients, 16 had active bleeding and 4 had only visible vessel without bleeding. Injection therapy with 1: 10.000 and 1: 20.000 epinephrine in hypertonic serum sale was applied in 17 of them and thermal coagulation with heater probe was carried out in 3 of them. Initial hemostasis was obtained in all patients with active bleeding. After the therapy, hemostasis was permanent in 90 % (n=18) of cases whereas bleeding recurred in 10 % (n=2) of them. Surgical therapy was performed in one of this two patients with rebleeding and the other died because of the complications following hemorrhage. Any local or systemic complication which may be related to therapeutic procedure wasn't seen As a result, therapeutic endoscopic procedures are effective both in stopping of bleeding and in diminishing of the bleeding risk. It seems that injection therapy is more suitable than the other modalities for the conditions of our country due to its effectivennes, safety, cheapness and application faculty. 36