Farklı marka ve kalınlıktaki monolitik zirkonya materyalleri kullanılarak üretilmiş inley destekli köprülerin kırılma direncinin in vitro olarak incelenmesi
In vitro investigation of the breaking resistance of inley supported bridges produced by using monolithic zirconia materials in different brand and thickness
  1. Tez No: 531519
  2. Yazar: BURAK AĞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ KEYF
  4. Tez Türü: Diş Hekimliği Uzmanlık
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Diş Hekimliği Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Protetik Diş Tedavisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 65
Özet
Ağar B, Farklı Marka Ve Kalınlıktaki Monolitik Zirkonya Materyalleri Kullanılarak Üretilmiş İnley Destekli Köprülerin Kırılma Direncinin İn Vitro Olarak İncelenmesi, Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü Protez Programı Uzmanlık Tezi, Ankara, 2018. Posterior bölgede; çürükler, diş fraktürleri, travma, periodontal hastalıklar, internal ve eksternal rezorbsiyonlar gibi patolojik durumlar ile birlikte, başarısız endodontik ve protetik tedaviler sonrasında tek diş eksikliği sıklıkla karşılaşılabilen bir klinik sonuçtur. Geleneksel tedavi yöntemlerine bir alternatif olarak inley destekli köprülerin kullanımı tam seramik materyallerde son yıllarda yaşanan gelişmelerden sonra yaygınlaşmıştır. Bu çalışmanın amacı, iki farklı konnektör kalınlığına göre, üç farklı marka monolitik zirkonya materyalinden üretilen, inley tutuculu köprülerin kırılma dayanımlarının değerlendirilmesidir. Çalışmada yapılan kavite preparasyonları için alt birinci büyük azı dişinin eksikliğini taklit eden bir model oluşturulmuştur. A tipi silikon ölçü maddesi kullanılarak tek aşamalı ölçü tekniği ile elde edilen ölçülerden, 54 tane model hazırlanmıştır. İki farklı konnektör kalınlığı için Noritake KATANA, GC Initial Zirconia Disc ve VITA YZ DISC HT monolitik zirkonya materyallerinden 9'ar adet inley tutuculu köprü restorasyonu üretilmiştir. Her bir restorasyon kendi modeline SDI set pp dual cure rezin yapıştırma simanı ile üretici talimatlarına uygun olarak simante edilmiştir. Numuneler universal test cihazında kafa hızı 1 mm/dk olacak şekilde kırılma testine tabi tutulmuştur. Tanımlayıcı istatistik olarak sayısal değişkenler için ortalama, standart sapma, ortanca, en küçük ve en büyük değerler, kategorik değişkenler için sayı ve yüzde değerleri verilmiştir. Grupları ve kalınlıkları derinlik açısından karşılaştırmada iki yönlü varyans analizi (two way ANOVA) kullanılmıştır. Gruplar arasında fark bulunduğu durumda ikili karşılaştırmalar testi yapılmıştır. Buna göre kırılma dayanımı ölçümleri kalınlık gruplarına göre anlamlı düzeyde farklılık gösterirken (p0,05). Konnektör kalınlığı 3 mm olanların kırılma dayanımı ortalaması konnektör kalınlığı 2 mm olan gruptan anlamlı derecede daha yüksektir.
Özet (Çeviri)
Agar B, An Evaluation of Fracture Resistance of Monolithic Inlay-Retained Zirconia Fixed Bridges Constructed with Different Brands and in Different Thicknesses in Vitro, Hacettepe University Graduate School of Health Sciences Prosthesis Program Dissertation, Ankara, 2018. Besides pathological situations such as decays, fractured teeth, trauma, periodontal diseases, internal and external resorptions, single tooth loss is a frequently seen result after unsuccessful endodontic and prosthetic applications. As an alternative to the traditional treatment methods, inlay-retained bridges have been commonly used after the advancements in full ceramic materials in recent years. In this study, the aim is to evaluate the fracture resistance of inlay-retained bridges which are produced with three different brands of monolithic zirconia material in accordance with two different connectors. A model which mimics the absence of mandibular first molar for cavity preparations was created in the study. 54 models were prepared with the impressions obtained with one stage impression technique by making use of A type silicone. For two different connector thicknesses, 9 inlay-retained bridge restoration were produced from Noritake KATANA, GC Initial Zirconia Disc and VITA YZ DISC HT monolithic Zirconia materials. Each restoration was cemented to their model with SDI set pp dual care resin luting cement in accordance with manufacturer's instructions. Samples were subjected to the fracture test crosshead speed as 1mm/min. in universal testing machine. As descriptive statics, mean, standard deviation, median, minimum and maximum value for numerical variables and number and percentage values for categorical variables were given. Two-way analysis of variance (two-way ANOVA) was used to compare groups and thicknesses in terms of depth. Paired comparison test was applied in case of any differences among groups. According to this, while fracture resistance impressions show significant difference (p0,05). Average fracture resistance of those which had 3 mm thick connectors are significantly higher than the group that has 2 mm thick connectors.