İyon kromatografisi yöntemi ile şaraplarda anyon analizi ve metot validasyonu
Determination of inorganic anions in wines using suppressed in ion chromatography and method validation
- Tez No: 443976
 - Danışmanlar: YRD. DOÇ. DİLEK BİLĞİÇ ALKAYA
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Kimya, Chemistry
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Marmara Üniversitesi
 - Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Analitik Kimya Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 173
Özet
Tez çalışmamızın materyalini Türkiye'de üretilen kırmızı şarap ve beyaz şarap örnekleri oluşturmaktadır. Şaraplar anyon içerikleri açısından değerlendirilmiştir. Yapılan literatür araştırmalarında, şarapta inorganik anyonların (florür, klorür, nitrit, nitrat, sülfit, sülfat, fosfat) aynı anda analizine ilişkin herhangi bir supresörlü iyon kromatografisi (IC) çalışmasına rastlanmamıştır. Bu nedenle çalışmamızda florür, klorür, nitrit, nitrat, sülfit, sülfat, fosfat anyonlarının eş zamanlı tayinine ilişkin, basit, hızlı, kesinliği yüksek bir supresörlü iyon kromatografisi ve iletkenlik dedektörü kullanılarak metot geliştirilmesi ve geliştirilen bu metodu valide edilmesi amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Purpose of this research; research materials are same grape varieties wines of ten different companies which is consumed in Turkey. wine samples and white wine samples The wine samples were evaluated for anions conteints. According to the literature survey, there is no report for any IC with conductivity dedector study relevant to the simultaneous determination of fluoride, chloride, nitrite, nitrate, sulphite, sulphate, phospate in wines. Therefore, we aimed to develop a simple, fast and precise by suppressed IC and conductivity dedector method relevant to the simultaneous determination of the inorganic anions (fluoride, chloride, nitrite, nitrate, sulphite, sulphate, phospate)