Obez bireylerde periodontal tedavinin tükürük biomarkerları üzerine etkisi
The effect of periodontal therapy on salivary biomarkers in obese patients
  1. Tez No: 443993
  2. Yazar: VOLKAN KARABEY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERDAR ÇİNTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Periodontoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Çalışmamızın amacı cerrahi olmayan periodontal tedavinin obez ve obez olmayan kronik periodontitisli bireyler ile obez ve obez olmayan periodontal sağlıklı bireyler arasında klinik parametrelere, serum lipit profiline, serum CRP, ve tükürük sitokin seviyelerine etkilerinin araştırılmasıdır. 20 kronik periodontitisli ve obez, 20 kronik periodontitisli ve normal kilolu, 20 periodontal sağlıklı obez ve 20 periodontal sağlıklı ve normal kilolu hasta çalışmamıza dahil edilmiştir. Serum HDL, LDL, TRG, CRP seviyeleri ve tükürük sitokin seviyeleri periodontal tedaviden önce ve tedavi sonrası 3. ayda değerlendirilmiştir. Klinik değerlendirmeler; plak indeksi, gingival indeks, sondalanabilir cep derinliği, sondalamanda kanama ve klinik ataşman düzeyi indeksleri yardımıyla yapılmıştır. Tükürük örnekleri ELISA yöntemiyle değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler sonucunda cerrahi olmayan periodontal tedavi tüm klinik parametrelerde ve KPO ve KPNK gruplarında tükürük sitokinlerinde anlamlı gelişmeye yol açmıştır. Çalışmamızın sonucunda obezitenin cerrahi olmayan periodontal tedavi sonrası periodontal iyileşmenin klinik parametreleri ve tükürük adipositokin seviyeleri üzerinde etkisi olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The aim of our study is to analyze the effects of non-surgical periodontal therapy to chronic periodontitis patients with or without obesity by using clinical parameters, serum lipid profile, serum CRP and salivary cytokine levels. 20 chronic periodontitis and obese, 20 chronic periodontitis and normal weight, 20 periodontally healthy and obese and 20 periodontally healthy and normal weight patients are included in our study. Serum HDL, LDL, TRG, CRP levels and salivary cytokine levels are assessed before and 3 months after non-surgical periodontal therapy Clinical assessments are made by using plaque index, gingival index, periodontal depth, bleeding on probing and clinical attachment level. Saliva samples are assessed by ELISA. In our study we found that non-surgical periodontal therapy led to improvements in all the clinical parameters in both of the chronic periodontitis groups and statistically significant improvements in salivary cytokine levels. In conclusion we found out that obesity does not impact the salivary cytokine levels and clinical parameters of periodontal healing after non-surgical periodontal therapy.