Yetişkin koklear implant (Biyonik kulak) kullanıcılarında sinyal gürültü oranının işitsel kortikal yanıtlara etkisinin araştırılması
Adults cochlear implant (Bionic ear) users, effect on signal to noise ratio in investigation of the auditory cortical responses
  1. Tez No: 443994
  2. Yazar: HALİDE ÇETİN KARA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AHMET ATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Odyoloji ve Konuşma Bozuklukları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Ülkemizde, her yıl doğan 1.300.000 bebeğin yaklaşık 1300-2600'ü işitme kayıplıdır. Türkiye'de, konjenital işitme kaybı görülme sıklığı %0,2 olarak bulunmuştur. Bu oran birçok doğumsal hastalık ve bozukluğun görülme sıklığından çok daha yüksektir. Koklear implant, ileri-çok ileri derecede sensörinöral tipte işitme kayıplı bireylere uygulanan işitsel bir protezdir. Tüm dünyada çocuk ve yetişkin, doğumsal ya da sonradan kazanılmış işitme kaybından kaynaklanan sorunlarının çözülmesinde en önemli tedavi protokollerinden biridir. (Clark, G. 2003) Çalışmaya, postlingual (Dil edinimi sonrası) dönemde çok ileri derecede işitme kayıplı, koklear implant ameliyatı olup, yaşına uygun konuşma becerisine sahip olan 20 denek dahil edilmiştir. İşitsel kortikal yanıtlar, Frye Hearlab ACA version 1.0 ile kaydedilmiştir. Uyaranlar; 1m mesafe, sıfır derece açıdan, uygun hoparlör sistemi ile /m/, /t/, /g/ fonemleri önce 75 dBSPL uyaran şiddetinde, sessiz ortamda, 75dBSPL Uyaran, 75dBSPL kokteyl parti gürültüsü (Sinyal/Gürültü, (S/N)=0dB), 75dBSPL uyaran, 65dBSPL kokteyl parti gürültüsü (S/N=+10dB) sunulması ile yapılmıştır. Her üç durum birbiri ile karşılaştırılmıştır. /m/, /t/ ve /g/ fonemlerin tümünde; sessiz ortama göre S/N=+10dB ve S/N=0dB olduğunda, dalga morfolojisinin bozulduğu ve amplitüdlerin düştüğü görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In Turkey an estimated 1300- 2600 out of 1.300.000 live-born neonates has hearing loss every year. The prevelance of congenital hearing loss in our country is computed as 0,2% . This prevelance is higher than many congenital disease or disorder. (National Hearing Screening Program, 2014) Cochlear implant is a prothesis, which is implemented to the individuals with severe and profound sensorineural type hearing loss. This is one of the most important treatment protocols worldwide that used to solve problems, which occurs because of hearing loss (congenital or acquired) (Clark, 2003). 20 subjects who has profound hearing loss in postlingual process, had cochlear implant operation and has the normal speech development were included for the study. Auditory cortical responses were recorded, Frye Hearlab ACA version 1.0. The stimuli was presented from 1 meter distance with 0° azimut. The phonemes of /m/, /t/, /g/ were presented first at 75 dBSPL in silent environment, then with the same intensity with 75dBSPL cocktail party noise (S/N=0dB), and finaly at the same intensity (75dBSPL) with 65dBSPL cocktail noise (S/N=+10dB) with appropriate loudspeaker. Every single condition was compared to each other.