Romatizmal hastalıklarda insülin rezistansı
Insulin resistance in rheumatic diseases
  1. Tez No: 44399
  2. Yazar: İZZET YAVUZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  13. Sayfa Sayısı: 25
Özet
ÖZET Bu çalışmada, romatizmal hastalıklarda, insulin rezistansının mevcut olup olmadığı ve bunun lipid ve karbohidrat metabolizması üzerine etkileri araştırıldı. Çalışmaya, yaş ortalaması 37.86±12.42 (19-55) olan 21 romatizmal hastalığı ( 11'l RA, 5'i SLE, 5' I SS ve bunların 3'ü erkek, 18'si kadın ) olan hasta, yaş ortalaması 36.20±1 0.59(1 8-53) olan 15 sağlıklı kişi, (3'ü erkek, 12'si kadın ) kontrol grubu olarak çalışıldı. Hastaların 7'sinin, (% 30 )OGTT'lerinde glukoz tolerans bozukluğu mevcuttu. Hastaların M değeri, (3.87±0.66 mg/kg.dk) kontrol grubuna (5.27±0.60 mg/kg.dk) göre anlamlı olarak düşük (z=-4.19,p
Özet (Çeviri)
SUMMARY JNSUUN RESISTANCES RHEUMATICJDÎSEASES Existance of insulin resistance and its' effect on lipid and carbohydrate metabolism in rheumatic patients were investigated in this study. Twenty-one patients with different rheumatic diseases (1 1 patients with RA, 5 patients with SLE, and 5 patients with SS 3 males 18 fameles ) and 15 patients healthy controls were included to the study. The mean age of the patients was 37.87±12.42 and 36.20±10.59 of the controls. Glukose intolerance was present in 7 patients. There was no statistical difference between patients and controls as respect to mean cholesterol levels (207.81 ±46.71 vs. 1 93.67±22.63:z=- 1.25,p=0.21).Meantriglyceride(172.71±40.01 vs.123.93±26.38 mg/dl, z=- 3.56,p