İnmeli hastalarda yutma izlemi ve eğitiminin yutma güçlüğüne ilişkin komplikasyonlara etkisi
Effect of monitoring and training of swallowing in patients with stroke on complications related to dysphagia
- Tez No: 444028
- Danışmanlar: PROF. DR. RENGİN ACAROĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 131
Özet
Araştırma, inme sonrası yutma izlemi ve eğitiminin, yutma fonksiyonuna ve yutma güçlüğüne ilişkin komplikasyonlara etkisini belirlemek amacıyla tek gruplu ön test-son test tasarımlı yarı deneysel bir çalışma olarak planlandı. Araştırmanın evrenini; Haziran 2010-Eylül 2011 tarihleri arasında bir Eğitim ve Araştırma Hastanesinin Nöroloji Kliniği'ne yatan, inme tanısı konulmuş hastalar, örneklemini ise; bu hastalar arasında ilk 24-48 saat içinde yutma güçlüğü gelişen ve araştırma kriterlerini karşılayan 32 hasta oluşturdu. Verilerin toplanmasında, Bilgi Formu, Standardize Mini Mental Test, Barthel İndeksi, Yatak Başı Su İçme Değerlendirme Testi kullanıldı. Tüm hastalar, taburcu oluncaya kadar en az 1-2 öğün sırasında izlendi ve yutma eğitimi uygulanarak Eğitim Formu verildi. Veriler SPSS 16.0 programı ile tanımlayıcı (aritmetik ortalama, medyan, minimum-maksimum, yüzde) ve karşılaştırmalı (Repeated Measures Test, Bonferroni Test, Friedman Test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Yates' Continuity Correction Test) istatistiksel yöntemler kullanılarak analiz edildi.
Özet (Çeviri)
The research was planned as a quasi-experimental study with one group pretest-posttest design to determine the effect of monitoring and training of swallowing after stroke on the complications associated with the swallowing function and dysphagia. Patients who were diagnosed with stroke staying in the Neurology Clinic of a Training and Research Hospital between June 2010 and September 2011 constituted the population of the research, and 32 patients of these patients who developed dysphagia within the first 24-48 hours and met the research criteria constituted the sample. Information form, Standardized Mini-Mental Test, Barthel Index, Bedside Water Drinking Assessment Test were used in collecting the data. All patients were monitored during at least 1-2 meals until they were discharged, and Training Form was given to them by giving swallowing training. Data were analyzed by SPSS 16.0 program using descriptive (arithmetic mean, median, minimum-maximum, percentage) and comparative (Repeated Measures Test, Bonferroni Test, Friedman Test, Wilcoxon Signed Ranks Test, Yates' Continuity Correction Test) statistical methods.