Topraktaki minerallerin elektrik ve manyetik alanla ayrıştırılması
The seperation of minerals in the soil by electric and magnetic fields
  1. Tez No: 444041
  2. Yazar: SÜLEYMAN ZEKİ DEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YUNUS BABUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 45
Özet
Şanlıurfa'da Atatürk Barajının Kurulması ile birlikte sulu tarım yaygınlaşmıştır. Ancak, yanlış sulama sebebiyle topraklarda tuzluluk miktarı artmış ve verim düşüklüğü yaşanmıştır. Çalışmamızın amacı, Şanlıurfa'da yanlış sulama sebebiyle ortaya çıkan toprak tuzluluğunun giderilmesi veya sulama suyundaki tuzluluğun giderilmesidir. Bunun için fiziksel olarak pek çok çalışmada kullanılan elektromanyetik etkiden faydalandık. Çalışmamızda, çok tuzlu katı bir toprak numune temel alınmış ve bu tuzlu numune üzerine elektrik ve manyetik alanlar uygulanmıştır. Yaptığımız analizler sonucunda, toprağın iletkenliği ve pH da değişimler gözlenmiştir. Yaptığımız deneyler, bir başlangıç teşkil etmektedir. Gelecekte konunun biraz daha detaylı olarak araştırılması ve analizlere ihtiyaç duyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Irrigated agriculture has become widespread with the establishment of Atatürk Dam in Şanlıurfa. However, because of improper irrigation, the salinity of soil has increased and yield loss has been experienced. Our aim is to remedy soil salinity resulting from improper irrigation in Şanlıurfa or to remove the salinity of irrigation water. For this, we used electromagnetic effect used in many studies. In this study, very salty soil samples were taken and basic electric and magnetic fields were applied on the salinity of soil samples. As a result of our analysis, soil conductivity and pH changes were observed. Our testing represents a start. In the future, further investigation and analysis are needed.