Şanlıurfa tek tek dağları meralarında farklı yöneylerdeki bitki türü, kompozisyonları, ot verimi ve kalitelerin belirlenmesi
Determination of plant species, compositions, yield and quality of rangeland at the different direction on the tek tek mountains in Şanlıurfa
- Tez No: 444042
- Danışmanlar: PROF. DR. TAHİR POLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışma Şanlıurfa Tek Tek dağları meralarında farklı yöneylerdeki bitki türü ve kompozisyonları ot verimi ve kalitelerini belirlemek amacıyla yürütülmüştür. Nokta (Nokta Çerçeve) Yöntemi kullanılarak mera parsellerinde yapılan araştırmada; merada bitki ile kaplı alan %34.07 olarak belirlenirken, geri kalan alan %65.93 taşlık ve boş alandan oluşmaktadır. Araştırmada sonuçları; meranın bitki boyu ortalaması 73.96 cm olduğu tespit edilmiştir. En yüksek bitki boyu (83,10 cm) batı merasında elde edilmiştir. Meranın kuru ot verim ortalaması 184.32 kg/da bulunmuş, en yüksek kuru ot verimi 232.25 kg/da ile batı merasında elde edilmiştir. Botonik kompozisyonda buğdaygillerin oranı % 69.80, baklagillerin oranı %10.61 ve diğer familya bitkileri oranı da % 19.56 olarak bulunmuştur. Otlatma kapasitesi 40.96 BBHB olarak hesaplanmıştır. Kuru ota ham protein oranları % 6.01 ile % 8.60, ham protein verimleri %12.01 kg/da ile %13.60 arasında değişim gösterdiği tespit edilmiştir. Araştırmada 51 bitki türü tespit edilmiştir. Yöney ortalamalarına göre botanik kompozisyon oranları en fazla yer tutan baskın bitki türleri Avena fatua % 18.83, Trifolıum setellatum % 10.47, Poa bulbosa % 8.47, Bromus inermis % 7.78, Trifolium scabrum % 4.42 sırasıyla yer almaktadır. Kalite derecesi 2.45 değeri ile batı merasından elde edilmiş ve mera durumu zayıf olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was conducted to determine the plant species, compositions, yield and quality of rangeland at the different direction on the tek tek mountains in Şanlıurfa. With the this research that used point (point framework) method in the rangeland parcels, the area covered by pasture plants as 34.07%, and the remaining area consists of rocky-empty space as 65.93%. According to the research; the average length of rangeland plants to be 73.96 cm. The highest plant height (83.10 cm) was obtained from the western direction. While the average hay yield was 184.32 kg/da, the highest hay yield was obtained from the western rangeland as 232.25 kg/da. The ratios of botanical composition were found as 69.80% for grasses, 10.61% for pulses, and 19.56% for other family plants. The unit of cattle grazing capacity was calculated as 40.96 BBHB. Crude protein contents were found between 6.01% and 8.60% and crude protein yields were vary between % 12.01 kg/da and 13.60% in the dry hay. 51 plant species also have been identified in the study. As a result; according to the average of directions the botanical composition ratio of maximum surface holding dominant plant species as follows; 18.83% for Avena fatua, % 10.47 for Trifolium setellatum, 8.47% for Poa bulbosa, 7.78% for Bromus inermis, 4.42% for Trifolium scabrum, respectively. The quality grade obtained from the western rangeland with level of 2.45 and the rangeland condition is also determined to be weak.