Premature koroner arter hastalığı ve ailesel hiperlipidemiler
Premature coronary artery disease and familial hyperlipidemias
  1. Tez No: 44405
  2. Yazar: SALİH PAY
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURETTİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 44
Özet
ÖZET Koroner arter hastalığı dünyada ölümlerin önde gelen sebebidir. Koroner arter hastalığının en önemli nedeni aterosklerozdur. Aterosklerozun önemli risk faktörlerinden olan hipertansiyon, diabetes mellitus ve lipid bozukluklarının belirli oranlarda ailesel geçiş gösterdiği bilinmektedir. Yapılan prospektif çalışmalarda lipoprotein (a)'nın bağımsız bir risk faktörü olduğu saptanmıştır. Lipoprotein (a) yüksekliği de ailesel geçiş gösteren bir hastalıktır. Bu çalışmada 55 yaşın altında miyokart infarktüsü geçiren 46 hasta ve çocuklarında serum totol kolesterol, trigliserid, LDL kolesterol, HDL kolesterol, apoprotein B, apoprotein A-I ve lipoprotein (a) düzeylerini araştırdık. Sonuçlar yaş ve cinsiyet açısından farksız, 30 sağlıklı bireyin sonuçlarıyla karşılaştırıldı. Miyokart infarktüsü geçiren hastalann %76.1'de, kontrol grubunun ise %33.3'de lipoprotein ve apolipoprotein bozukluğu tespit ettik. Lipoprotein (a) yüksekliği olgularımızdaki en sık lipoprotein ve apolipoprotein bozukluğu idi (%47.8). Olgularımızın %50'de ailesel geçişli lipid bozukluğu tespit ettik. Ailesel lipid bozukluklarından en sık olan ailesel lipoprotein (a) yüksekliği idi (%34.78). Prematüre koroner arter hastalığı ile ailesel hiperlipidemiler arasında sıkı bir ilişki olduğu açıktır. Prematüre koroner arter hastalarında ailesel hiperlipidemi sıklığının daha net olarak ortaya koymak için daha geniş kapsamlı çalışmalara ihtiyaç vardır. Toplumuza ait lipid bozukluklanyla ilgili çalışmaların sonuçlarının daha sağlıklı olabilmesi için Türk toplumundaki lipoprotein ve apolipoproteinlerin normal serum değerlerinin tespit edilmesi gerekir. 38
Özet (Çeviri)
SUMMARY Premature Coronary Artery Disease and Familial Hyperlipidemias Coronary artery disease is one of the prominent causes of death all over the world. The most important cause of coronary artery disease is atherosclerosis. It is well known that hypertension, diabetes mellitus, and lipid disturbances, which are the main risk factors for- atherosclerosis, are genetically inherited diseases in a part. Results of several prospective studies showed lipoprotein (a) is an independent risk factor for atherosclerosis. Lipoprotein (a) excess is also a familial inherited disease. Total cholesterol, triglyceride, LDL- cholesterol, HDL- cholesterol, apoprotein B, apoprotein A-I, and lipoprotein (a) levels in sera of 46 patients, who had myocardial infarction under 55 years of age, and their children were investigated in this study. The results were compared with results of 30 age and sex matched healthy controls. Lipoprotein and apolipoprotein disturbances were found in 76. 1 % of study group patients and in 33.3 % of controls. Lipoprotein (a) excess was the most frequently observed lipoprotein and apolipoprotein disturbance in the study group (47.8 %). Familial inherited lipid disturbances were found in 50 % in the study group. The most common familial lipid disturbance was familial lipoprotein (a) excess (34.78 %). It is obvious that there is a close relationship between premature coronary artery disease and familial hyperlipidemias. To define the prevalence of familial hyperlipidemias in premature coronary artery disease, studies in larger patient groups are needed. In order to reach exact conclusions, normal serum values of lipoprotein and apolipoprotein have to be determined for Turkish population. 39