Kronik hemodiyaliz hastalarında bağışıklık sistemi ve bağışıklık sistemi üzerine intravenöz esansiyel amino asit uygulamasının etkileri
The Immune system of chronic hemodialysis patients and the effects of intravenous essential amino acid administration upon the immune system
  1. Tez No: 44404
  2. Yazar: MURAT AKGÜN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. M. YAŞAR TÜLBEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Nefroloji, Endocrinology and Metabolic Diseases, Nephrology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
ÖZET Kronik hemodiyaliz hastalarında, diyalize olabilmeleri ve emilimlerinin bozulmalarının bir sonucu olarak EAA eksiklikleri ortaya çıkmaktadır. SDBH'nın hücresel ve humoral bağışıklık sistemlerinin baskılanmalarında sorumlu tutulan faktörlerden biri de EAA' in eksikliğidir. Bu hastalara her diyaliz seansında EAA solüsyonlarının intravenöz olarak uygulanması ile bağışıklık sistemi işlevlerinde düzelmeler olduğu bildirilmektedir. Bu çalışmada yaşlan 19-49 arasında olan (ortalama yaş: 32±8) 15 sağlıklı kişi (8 kadın, 7 erkek) ile yaşlan 21-82 arasında olan (ortalama yaş 56±13) 28 kronik hemodiyaliz hastasının (10 kadın, 18 erkek) bağışıklık sistemleri ve bu hastaların EAA replasman tedavisi sonrasında bağışıklık yanıtlarında ortaya çıkan değişiklikler araştırılmıştır. Hastaların ve kontrol grubunun bağışıklık sistemleri ile hastaların bağışıklık yanıtlarında EAA uygulaması sonrasında ortaya çıkan değişiklikler; serum total protein, albümin düzeyleri, serum total lökosit, granulosis lenfosit, monosit sayılan, periferik kan mononükleer hücre subpopülasyonlarının sayılarının ortaya konulması (CD3, CD4, CD8, CD 14, CD16/CD56, CD19, CD25, CD38, CD45 antijenlerini taşıyan hücreler) ve CD4/CD8 oranın saptanması ile araştırılmış, elde edilen veriler karşılaştırılmış ve; 1. Sağlıklı kişiler ile karşılaştırıldığında, kronik hemodiyaliz hastalarının total protein ve albümin düzeylerinin azaldığı (p < 0.001), hücresel ve humoral bağışıklık yanıtlarının baskılandığı, 2. Kronik hemodiyaliz hastalarına bir aylık süre ile uygulanan EAA'lerin total protein düzeylerinde anlamlı bir değişikliğe neden olmaz iken (P > 0.05), albümin düzeylerini arttırmış (p < 0.05) ve önceden baskılanmış olduğu belirlenen hücresel bağışıklık yanıtını düzeltirken, humoral bağışıklık yanıtı üzerine olumlu bir etki oluşturmadığı, 3. Parenteral olarak EAA uygulanmış olan kronik hemodiyaliz hastalarının, sağlıklı kontrol grubu ile karşılaştırdığında; total protein ve albümin düzeylerinin düşük kalmaya devam ettiği, -total T lenfosit ve T-helper inducer hücrelerinin sayılarının fizyolojik sınırlara geldiği ve diğer parametrelerin normalin altında kaldığı saptanmıştır. Bu araştırma EAA uygulamasının kronik hemodiyaliz hastalarında bağışıklık sistemini göreceli olarak düzeltebildiğim ortaya koymuştur. Çalışma sırasında EAA uygulanmasına son vermeyi gerektirecek ciddi bir yan etki gözlenmemiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The Immune System of Chronic Hemodialysis Patients and the Effects of Intravenous Essentiai Amino Acid Administration upon the Immune System Since they are dialysable, as a result of disturbed absorption, essential amino acid (EAA) deficincies arise in chronic hemodialysis patients. Öne of the factors responsible for suppression of cellular and humoral immune system is EAA deficiency in end-stage renal disease (ESRD) patients. it has been reported that the functions of the immune system are improved by administering EAA solutions intravenously to these patients in each dialysis session. The immune system of 15 healthy persons (8 women, 7 men) whose ages between 19- 49 (median age: 32±8), 28 chronic hemodialysis patients vvhose ages between 21-82 (median age: 56±13) and the alterations occurred in the immune responses of these patients after EAA replacement therapy were investigated in this research. The immune systems of the patients and the control group, the alterations occurred in the immune responses of the patients after EAA administration were investigated by determining the levels of serum total protein and albumin, the numbers of serum total leukocytes, granulocytes, lymphocytes and monocytes, the numbers of peripheral blood mononuclear celi subpopulations (CD3, CD4, CD8, CD14, CD16/56, CD19, CD25, CD38, CD45) and CD4/CD8 ratio. it was determined that; 1.When compared with healthy control group, the levels of total protein and albumin decreased (p < 0.001), cellular and humoral immune responses were suppressed in chronic hemodialysis patients, 2.The EAA which were administered to the chronic hemodialysis patients in öne month did not cause significant alterations on total protein levels (p > 0.05), increased albumin levels (p < 0.05), improved the cellular immune response which was determined being suppressed previously and did not cause any positive effect upon humoral immune response, 3.When compared with healthy control group, in chronic hemodialysis patients to whom administered parenteral EAA; total protein and albumin levels continued to be low, the numbers of total T lymphocytes and T-helper inducer cells attained to the physiological limits and the other parameters remained below normal. This investigation demonstrated that EAA administration improved immune system relatively in chronic hemodialysis patients. During the investigation, it was not observed any side effects, serious to cease EAA administration.