Heterohalkalı sübstitüe salisilaldehit ve floranilinler temelinde yeni Schiff bazlarının metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis, characterization of heterocyclic substituted salicylaldehydes of floranls which based on new schiff bases metal complexes
- Tez No: 444062
- Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışmada ilk kez olarak heterohalkalı sübstitüe salisilaldehit (julolidin-8-hidroksi-9-aldehit) ile floranilinler (4-floroanilin ve 2,4-difloroanilin) ve halkalı alifatik anilinler (siklopentil amin, siklohekzil amin ve sikloheptil amin) temelinde yeni L1H, L2H, L3H, L4H ve L5H ligandları sentezlenmiştir. Sentezlenen ligandların Pd(L1)2, Pd(L2)2, Cu(L1)2, Cu(L2)2, Cu(L3)2, Cu(L4)2 ve Cu(L5)2 kompleksleri elde edilmiştir. Elde edilen ligand ve komplekslerin yapıları elementel analiz, spektroskopik (IR, UV/VİS, 1H-NMR, 19F-NMR, 13C-NMR ve EPR) teknikleri ve manyetik momentum sonuçlarına dayanarak aydınlatılmıştır. Cu(Lx)2 bileşiklerinden sadece Cu(L4)2 ve Cu(L5)2 UV/vis spektrumlarının 480-500 nm bölgesinde d-d geçişlerine ait pikler gözlenmiştir. Cu(II) komplekslerinin manyetik momentum değerleri ve EPR spektrumları onların [CuN2O2] şelat halkasının bozuk karedüzlem yapıda olduklarını teyit edilmiştir. Pd(Lx) kompleksleri diyamanyetik olduklarından dolayı onların [PdN2O2] şelat halkasının karedüzlem yapıda olduğu anlaşılmıştır. Pd(II) bileşiklerinin 1H-NMR spektrumlarında gözlenen tüm C-H değerleri uygun serbest ligandlara göre daha yüksek manyetik alan bölgesine kaydıkları gözlenmiştir. ANAHTAR KELİMELER: Julolidin-Schiff bazları, Kompleks, Spektroskopi, Cu(II) ve Pd(II).
Özet (Çeviri)
In this study for the first time on the basis of heterocyclic substituted salicylaldehyde (Julolidine-8-hydroxy-9-aldehyde) and fluoroanilines (4-fluoroaniline and 2,4-difluoroaniline) as well as cyclic aliphatic anilines (cyclopentyl amine, cyclohexyl amine and cycloheptyl amine) Schiff basis L1H, L2H, L3H, L4H of L5H ligands were synthesized. On the basis of these ligands the Pd(L1)2, Pd(L2)2, Cu(L1)2, Cu(L2)2, Cu(L3)2, Cu(L4)2 and Cu(L5)2 complexes were prepared. The structures of the synthesized ligands and complexes have been characterized by the elemental analysis and spectroscopic (IR, UV/VİS, 1H-NMR, 19F-NMR, 13C-NMR of EPR) techniques as well as on the results of the magnetic momentum data. Except of Cu(L4)2 and Cu(L5)2, all other Cu(Lx)2, complexes no shoved d-d transition bands in the visible region. It has been found that all Pd(Lx)2 complexes are diamagnetic and possesses a square-planar structure. The 1H NMR spectra of Pd(II) compounds revealed that all C-H are shifted to higher magnetic field comparing to the corresponding free ligads protons shifts. KEY WORDS: Julolidine-Schiff bases, Complex, Spectroscopy, Cu(II) ve Pd(II).