Çok duvarlı karbon nanotüp ve tungsten nanoparçacıklar ile modifiye edilen bir camsı karbon elektrot ile askorbik asit, metildopa ve parasetamol'un eş zamanlı tayini
Simultaneous determination of ascorbic acid, methyldopa and paracetamol in using a glassy carbon electrode modified with multiwalled carbon nanotubes and tungsten nanoparticles
- Tez No: 444063
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ASLANOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
Bu çalışmada, camsı karbon elektrotları karbon nanotüp ve tunsten ile modifiye edilerek askorbik asit (AA), metildopa (MD) ve parasetamol'un (PAR) eş zamanlı saptanmasına uygulanmıştır. Elde edilen modifiye elektrot AA, MD ve PAR moleküllerinin yükseltgenmesine önemli oranda katalitik bir etki göstermiştir. Ayrıca, AA, MD ve PAR moleküllerine ait sinyalin akım miktarında artış meydana gelmiştir. Önerilen elektrot ile AA, MD ve PAR molekülü seçimli olarak saptanmıştır. Dönüşümlü voltametri ile yapılan kalibrasyon çalışmasında, akım-konsantrasyon ilişkisinin AA için 1.6x10-5 ile 3.5x10-5M; MD için, 6x10-5 ile 7x10-6M ve PAR için, 6x10-5 ile 7x10-6M aralığında doğrusal olduğu belirlenmiştir. Saptama sınırları ise, AA için 1x10-7M MD için 5x10-8M ve PAR için 5x10-8M olarak hesaplanmıştır
Özet (Çeviri)
In this study, glassy carbon electrodes were modified with carbon nanotubes and nanoparticles of antimony tin oxide for the simultaneous determination of ascorbic acid (AA), methyldopa (MD) and paracetamol (PAR). The modified electrode obtained exhibited a high catalytic affect towards the oxidation of AA, MD and PAR and a drastic enhancement in current responses. It was shown that proposed electrode enabled the selective detection of AA, MD and PAR. The calibration study using the cyclic voltammetry indicated that the current-concentration profiles were linear over the range from 1.6x10-5 to 3.5x10-5M for AA, 6x10-5 to 7x10-6M for MD and 6x10-5 to 7x10-6M for PAR. Detection limits were 1x10-7M, 5x10-8M, 5x10-8M for AA, MD and PAR respectively.