Hedysarum pycnostachyum (Fabaceae) bitkisinin içerdiği doğal bileşiklerin izolasyonu, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktiviteleri Hedysarum pycnostachyum (Fabaceae) bitkisinin içerdiği doğal bileşiklerin izolasyonu, yapılarının aydınlatılması ve biyolojik aktiviteleri the ısolatıon, determınatıon of structure and bıologıcal actıvıtıes of natural products from hedysarum pycnostachyum (fabaceae)
The isolation, determination of structure and biological activities of natural products from Hedysarum pycnostachyum (Fabaceae)
  1. Tez No: 444065
  2. Yazar: FATMA TUMBUL KESER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZAFER UYAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
Türü belirlendikten sonra kurutulan ve öğütülen Hedysarum Pycnostachyum (Fabaceae) bitkisi kimyasal ve mikrobiyolojik olarak incelendi. Sırasıyla metanol (MeOH), heksan, diklorometan (CH2Cl2), bütanol (BuOH) ve su (H2O) çözücüleri ile bir dizi seçici katı-sıvı ve sıvı-sıvı ekstraksiyonları yapılarak bu çözücülerin ekstreleri hazırlandı. Bu şekilde polaritelerine göre sınıflandırılmış olan bu ekstreler kullanılarak kolon kromatografisi, preparatif tabaka kromatografisi, ince tabaka kromatografisi, vakum-sıvı kromatografisi gibi çeşitli kromotografik yöntemlerle doğal bileşik saflaştırılma ve izolasyon çalışmaları yapıldı. İzolasyon ve saflaştırma teknikleri sonrasında üç tane doğal bileşik elde edildi ve bunların iki tanesinin yapısı aydınlatıldı. Ayrıca, heksan ekstresinin metil esterleri hazırlanarak, GC-MS analizi yapıldı ve analiz sonuçları faydalı yağ asitleri açısından irdelendi. Saflaştırılan doğal bileşiklerin yapı aydınlatılması IR, UV, NMR (1D ve 2D), ve MALDI-TOF Mass gibi çeşitli kimyasal, kromotografik ve spektroskopik yöntemler kullanılarak yapıldı. Son olarak elde edilen ekstrelerin antimikrobiyel aktiviteleri agar-disk difüzyon yöntemi ve Minimum İnhibisyon Konsantrasyonu yöntemi kullanılarak çeşitli antibiyotik ve antifungal referanslarla karşılaştırılarak bazı bakteri ve mantarlara karşı incelend
Özet (Çeviri)
After taxonomically determined, dry and ground Hedysarum Pycnostachyum (Fabaceae) plant material was studied in terms of chemical and microbiological properties. A series of selective solid-liquid and liquid-liquid extractions were carried out with methanol (MeOH), hexane, dichloromethane (CH2Cl2),butanol (BuOH), and water (H2O)solvents to prepare corresponding extracts. Natural compound isolation and purification studies were carried out by various purification techniques, such as column chromatography (CC), preparative thin layer chromatography (PTLC), thin layer chromatography (TLC), vacuum-liquid chromatography(VLC) using these extracts. Three natural compounds were obtained by these isolation and purification techniques and structures of two compounds were determined. Also methyl esters of the hexane extract was prepared and and its GC-MS analysis was done and the results were investigated based on its essential oils. The structural determination of pure compounds was carried out using different chemical, chromatographic and spectroscopic [IR, UV, NMR (1D and 2D), and MALDI-TOFMass] methods. After chromatographic and spectroscopic data were interpreted, the physical properties of the compounds such as specific rotation were measured. Finally, antimicrobial activity of each extract (MeOH, Hexane, CH2Cl2, BuOH, and H2O) was examined against different bacteria and fungi comparing with Gentamycine as reference by using agar-disc diffusion and Minimum Inhibitory Concentration methods.