Sterik engelli salisilaldehitler ve triflormetilanilinler temelinde yeni salisilaldiminlerin bazı geçiş metal kompleksleri
Hindered salicylaldehyde and triflorometilaniline days based on certain transition metal complexes of new salicylaldimines
  1. Tez No: 444066
  2. Yazar: AYNUR TOPRAK KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VELİ KASIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Bu tez çalışmasında 3,5-di-tert-butil-2-hidroksibenzaldehit ve F ve CF3-sübstitüe anilinler (2-floro-3-(triflorometil) anilin, 2-floro-5-(triflorometil)anilin, 2-floro-3-(triflorometil) benzilamin ve 3,5-di-triflorometilanilin) temelinde yeni florlu salisilaldiminler ve onların Cu(II) ve Pd(II) kompleks bileşikleri sentezlendi. Sentezlenen ligantlar ve onların Cu(II) ve Pd(II) metalleri ile oluşturdukları şelatlarının yapıları elementsel analiz, FT-IR, UV/Vis,1H NMR, 19F NMR, ESR spektroskopi teknikleri ve manyetik momentum değerlerine dayanarak aydınlatıldı. Ayrıca ligant ve komplekslerin redoks davranışları bir-elektronlu (NH4)2Ce(NO3)6 oksidanı ile oda şartlarında ve DMF çözeltisinde yükseltgenmesi sonucunda oluşan radikaller UV/Vis spektrometresi ile incelendi. Yapılan çalışmalar 2-floro-6-(triflorometil) anilin ile tüm çabalarımıza rağmen bu maddenin Schiff bazını elde etmek mümkün olmadı. Sentezlenen bileşiklerin redoks özelliklerinin incelenmesi sonucunda bazı ligantlar ve tüm Cu(II) komplekslerin yükseltgendiğinde bazı kararlı fenoksil ve Cu(II)-fenoksil radikallerinin meydana geldiği gözlendi. Pd(II) komplekslerinin kimyasal yükseltgenmesi sırasında çözeltinin sarı renginin hemen koyu kırmızıya dönüşmesine rağmen onların UV/Vis spektrumlarda fenoksil radikalleri için karakter olan her hangi bir pik gözlenmedi.
Özet (Çeviri)
In this thesis work on the basis of 3,5-di-tert-butyl-2-hidroxybenzaldehyde and F and CF3-substituted anilines (2-fluoro-3-(trifluromethyl)aniline, (2-fluoro-5-(trifluromethyl)aniline, (2-fluoro-3-(trifluromethyl)benzylaniline and 3,5-di-trifluoromethylaniline) new fluorinated salicylaldimines and their Cu(II) and Pd(II) complexes have been synthesized. The structure of the synthesized ligands and their complexes have been investigated by using elemental analyze, FT-IR, UV/Vis, 1H NMR, 9F NMR, ESR spektroskopi and magnetometric techniques. In addition, the redox behaviors of the ligands and complexes by using (NH4)2Ce(NO3)6 one-electron oxidant, under room temperature and aerobic conditions in DMF solution, the generated radicals have been studied by UV/Vis spectrometer. Unlike all of our efforts, the synthesis of the Schiff base ligands of the 2-floro-5-(trifluoromethyl) aniline with 3, 5-di-tert-butyl-salicylaldehyde and 5-tert-butylsalicyl-aldehyde has not successful. The results of the redox reactivity studies shown that some ligands and all of Cu(II) complexes upon chemical oxidations lead to the formation of phenoxyl and Cu(II)-phenoxyl radicals. Upon chemical oxidation of the Pd(II) complexes, while the yellow color the solutions immediately turns to dark red, in their UV/Vis spectra no any peak typical for phenoxyl radicals was detected.