Seralarda ısıtıcı panel sıcaklık ve yerleşim yüksekliğinin iç ortam şartlarına etkisinin nümerik analizi
Numerical analysis of effect of indoor panel heater temperature and settlement terms of greenhouse in height
- Tez No: 444073
- Danışmanlar: DOÇ. DR. REFET KARADAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Serada homojen sıcaklık dağılımı sağlamak için, ısıtmada kullanılan panel yüzeyleri, farklı yüksekliklerde ve konumlarda olacak şekilde bir sera tasarlanmış ve ısıtıcı panellerin yüzey sıcaklıkları değiştirilerek; sera iç ortalama sıcaklığı, sıcaklık dağılımı ve taşınım katsayısı hesaplanmıştır. Çalışmada oluşturulan sera tasarımı için sayısal ve teorik yöntemler kullanılmış ve uygun meshleme yapısı ve yoğunluğu için çeşitli analizler yapılmıştır. Sera tasarımında belirli konumlarda sıcaklıkları bulmak için çeşitli yükseklik ve konumlarda yapay yüzeyler oluşturulmuş ve bu yapay yüzeyler sayesinde sıcaklık değerleri ve dağılımı saptanmıştır. Çalışmada ısı yükünün daha homojen dağılması için çeşitli analizler yapılmıştır. Aynı panel sıcaklığı ile bitki çevresinde daha fazla sıcaklık olması için panel yüksekliklerinin yerleri değiştirilmiştir. Analizde incelemeler sonucu yüksekliğin ısıtmada etkisi görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, a greenhouse is designed of which panel surfaces used for heating are different heights and locations. Changing the panel surface temperatures, in doormean air temperature, temperature gradientand convective heat transfer coefficient value sare computed. In the study, the oreticaland numerical method sare used for analysis and different solutions are made for appropriate mesh structure. Artificial surfaces are created in different heights in order to find temperatures of different locations. In the study, different analysis are conducted for uniform distribution of the heat load. The panel heights have been changed in order to obtain more temperature around the plants for the same panel temperatures. It was observed that the reare significant impacts of the height on the heating.