Bazı şaraplık üzüm çeşitlerinde farklı zamanlarda uygulanan nanoteknolojik yaprak gübresinin verim ve bazı kalite unsurlarına etkisi
Effects of nanotechnology foliar fertilizers applied at different times of yield and some quality factors on some wine grape varieties
- Tez No: 444110
- Danışmanlar: PROF. DR. SADETTİN GÜRSÖZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Harran Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışma, 2014 yılı vejetasyon periyodunda Harran Üniversitesi'nde 10 yaşındaki Şiraz ve Merlot (Vitis vinifera L.) üzüm çeşitlerinde gerçekleştirilmiştir. Araştırmada, 3 farklı dönemde (çiçeklenmeden önce, tane tutumunda, iri koruk döneminde) omcalara uygulanan 2 farklı nanoteknolojik yaprak gübresi dozunun Şiraz ve Merlot üzüm çeşitlerinde üzüm verimi ve kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. İncelenen çeşitlerde en yüksek üzüm verimi (2.771-1.217 kg/omca) ve en ağır salkımlar (188.1-131.3 g) çiçeklenmeden önce 150 ml/100L nanoteknolojik yaprak gübresi uygulaması ile elde edilmiştir. Tane boyutları ile 100 tane ağırlığı arasında pozitif bir ilişki olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in the Harran University at the vegetation period in 2014 and a 10 year old Shiraz and Merlot (Vitis vinifera L.) grape varieties. In this study, 3 different periods (before flowering, fruit set period, unripe grape period) in 2 different nano-technological foliar fertilizer doses of Shiraz and Merlot grape varieties applied to grape vines yield and impact on quality were examined. The highest yield in the studied grape varieties (2771-1217 kg / vine) and the heavy bunches (188.1-131.3 g) were obtained with before blooming 150 mL/100L nano-technological applications of foliar fertilizer. Positive correlation was determined to between berry size and 100 berry weight.