Hodgkin hastalığında dalak tutulumunun ince iğne aspirasyon sitolojisi ile değerlendirilmesi
Evaluation of splenic involvement with fine needle aspiration cytology in Hodgkin Disease
- Tez No: 44412
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 40
Özet
ÖZET Bu çalışmada, ince iğne aspirasyonu (ÜA) sitolojisinin, Hodgkin Hastalığı'nda dalak tutulumunu göstermedeki değeri, evrelemeye olan katkısı ve güvenilirliği araştırılmıştır. Çalışma grubu, diafragma üstü yüzeyel lenf nodu biyopsisi ile Hodgkin Hastalığı tanısı konmuş, daha önce herhangi bir tedavi görmemiş ve hepsi evreleme aşamasında olan 11 erkek hastadan oluşmaktadır. Her hasta lenf nodu biyopsisini takiben standart evreleme işlemine alındı ve klinik evreleri belirlendi. 11 hastada da dalak ÜA için herhangi bir kontrendikasyon tesbit edilmedi. Hastalara ultrason eşliğinde 21 gauge Sonocan iğne ile dalak aspirasyonu uygulandı ve elde edilen örnek sitolojik inceleme için hazırlanarak değerlendirildi. Görüntüleme yöntemleri ile tutulum olduğu düşünülen 4 hastada da sitolojik olarak tutulum gösterildi. Görüntüleme yöntemleri ile diafragma altında hastalık gösterilemeyen 7 hastanın 4!ünde İİA sitolojisi ile dalakta Hodgkin Hastalığı tutulumu gösterildi. İİA sitolojisi sonucu negatif rapor edilen 3 hastadan l'i evreleme laparotomisi, l'i klinik takip ile doğrulandı. 1 hastada evreleme laparotomisi ile dalak ve batın içi lenf nodlannda tutulum tesbit edildi. Bu sonuçlarla, ultrason eşliğinde dalak ÜA'nun sensitivitesi %88, spesifitesi %100, negatif prediktif değeri %67, pozitif prediktif değeri % 100 ve toplam doğruluk oram %91 olarak bulundu. Bu sonuçlar önceki benzer çalışmalar ile uyumlu bulundu. Hastalardan hiç birinde kanama izlenmedi. Literatür bilgilerinde de belirtildiği gibi ince iğne kullanılması ve tek el yöntemi ile dalak ÜA'nu güvenli bir tetkik yöntemidir. Hastalardan sadece birinde pnömotoraks oluştu ve hasta göğüs tüpü takılarak komplikasyon tedavi edildi. Hodgkin Hastalarının evrelendirilmesinde dalak ÜA'nun da yapılması, çalışmamızda olduğu gibi, hastaların bir bölümünde evreleme laparotomisi ihtiyacını azaltabilir. Böylece hastalar, evreleme laparotomisi ve splenektominin erken ve geç dönem komplikasyonlarından korunabilir. Dalak ÜA sitolojisi negatif bulunan hastalarda, doğru bir evreleme için, evreleme laparotomisi gereklidir. Dalak ÜA, özellikle dalakta parankimal anormallik gösteren hastalar ile nedeni bilinmeyen splenomegalili hastaların tanısı için kullanılabilir. Böylece hastaların bir kısmında daha invaziv tanı yöntemlerinin kullanılması önlenecek ve daha az maliyet ile daha kısa sürede tanı konabilecektir. 31
Özet (Çeviri)
SUMMARY EVALUATION OF SPLENIC INVOLVEMENT WITH FINE NEEDLE ASPIRATION CYTOLOGY IN HODGKIN DISEASE In this study, the value of fine needle aspiration (FNA) cytology in showing the splenic involvement in Hodgkin Disease, its usefulness in staging and safety were investigated. Study group includes 11 male patients with Hodgkin Disease who had diagnosis with supradiaphragmatic lymph node biopsy, and had no previous therapy and all in staging step. Following the lymph node biopsy, all patients were taken into staging and their clinical stages were estimated. There wasn't any contrindication for splenic FNA in all 1 1 patients. Splenic FNAs were done with 21 -gauge Sonocan needle under ultrasound guidance and the aspiration specimens were prepared for cytologic investigation and evaluated. In all 4 patients who were thought had involvement by imaging methods, were confirmed with cytology. In 4 of the 7 patients in whom disease below diaphragma couldn't be shown by imaging methods, Hodgkin Disease involvement was found in spleen by FNA cytology. One of the three patients whose FNA cytology result was negative, was confirmed with staging laparotomy and one with clinical follow-up. Splenic and intraabdominal lymph node involvement was found by staging laparotomy in one patient. With these results, the sensitivity, specifity, negative predictive value, positive predictive value and total accuracy of splenic FNA under ultrasound guidance was found as, %88, %100, %67, %100, %91, respectively. Our results was found similar to previous studies. Hemorrhagic complication was observed in none of the patients. As stated in literature, the procedure is safe when fine needle with one-hand technique is used. Pneumothorax had occured and treated with chest-tube in one patient. As in our study, using fine needle aspiration cytology in the staging of Hodgkin Disease, will reduce the need to the staging laparotomy in patients. Thus, patients will be prevented from the early and late complications of staging laparotomy and splenectomy. Patients who had negative result with splenic fine needle aspiration cytology, require staging laparotomy for exact staging. Splenic fine needle aspiration can be used in patients who show parenchymal abnormality and who have splenomegaly with unknown cause. Thus, using more invasive diagnostic techniques will be prevented in some patients and the diagnosis will be established with less cost and in shorter period. 32