Behçet hastalığında solubl CD44 ve solubl interlökin-2 reseptör düzeyleri
Soluble CD44 and soluble interleukin-2 receptor levels in patients with Behcet's Disease
- Tez No: 44414
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSTAFA KUTLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: GATA
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
ÖZET BEHÇET HASTALI?INDA SOLUBL CD44 VE SOLUBL İNTERLÖKİN-2 RESEPTÖR DÜZEYLERİ Behçet hastalığı pek çok sistemi etkileyen, etyolojisinde viral ve otoimmün mekanizmaların rol oynadığı ileri sürülen bir hastalıktır. Bu hastalıkta çeşitli immünolojik anormalliklerin bulunduğu bildirilmiştir. Biz 33 Behçet hastasında ve yaş ve cins açısından uyumlu 30 sağlıklı kişide“ Enzyme Immune Assay”yöntemiyle plazma solubl IL-2 reseptör ve solubl CD44 düzeylerini araştırdık. Kontrol grubu ve inaktif grubla karşılaştırıldığında aktif hasta grubunda solubl CD44 ve solubl IL-2 reseptör düzeylerinin belirgin yüksek olduğu tesbit edildi. Kontrol grubuna kıyasla inaktif hasta grubunda da solubl CD44 ve solubl IL-2 reseptör düzeyleri yüksek idi fakat bu yükseklik solubl IL-2 reseptörü açısından anlamlı değildi. CD44 ve IL-2 reseptörleri Behçet hastalığında gözlenen inflamasyonda önemli bir rol oynayabilir. Bu moleküllerin ve bunların solubl formlarının etyopatogenezdeki rolleri ileri çalışmalarla açıklığa kavuşturulmalıdır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SOLUBLE CD44 AND SOLUBLE INTERLEUKIN-2 RECEPTOR LEVELS IN PATIENTS WITH BEHCET'S DISEASE Behcet's disease is a multi-systemic disorder. Both Viral and autoimmune mechanisms have been implicated in the etiology of Behcet's disease. A number of immunological abnormalities have been reported. We have investigated plasma levels of soluble interleukin-2 receptor and soluble CD44 molecule in 33 patients with Behcet's disease and in age and sex matched 30 healthy control subjects by Enzyme Immune Assay. Plasma Level of soluble CD44 and soluble IL-2 receptor were significantly elevated in active group as compared with controls and with inactive group. Soluble CD44 and soluble IL-2 receptor Levels were also higher than the controls in inactive group, soluble IL-2 receptor Levels were not significantly elevated however. We suggested that CD44 and IL-2 receptors may play an important role in the inflammation observed in Behcet's disease. The etiopathogenetic role of these soluble molecules and their respective receptors, needs to be clarified. 44