Bitlis bölgesindeki sularda radon aktivitesinin belirlenmesi
Determi̇nation of radon activity in waters in the Bitlis region
  1. Tez No: 444151
  2. Yazar: ERKAN TANRIVERDİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEZAİ YALÇIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin doğusunda bulunan Bitlis ilinin ve merkez ilçelerinde ilkbahar, yaz, sonbahar ve kış mevsimlerinde kaynak ve şehir içme sularında radon gazı aktivitesi belirlenmeye çalışılmıştır. Su örneklerinin radon aktivitelerinin ölçülmesinde Saphymo Gmbh AlphaGUARD Professional radon monitörü kullanılmıştır. Sonuçlar uluslararası önerilen değerlerle kıyaslanmıştır. Mevsimsel radon aktivite ölçümleri, ilkbahar ölçümleri için 0,43 ± 0,07 ile 71,13 ± 11,96 aralığında, yaz ölçümleri için 0,46 ± 0,11 ile 62,43 ± 0,58 aralığında, sonbahar ölçümleri için 0,47 ± 0,05 ile 81 ± 5,85 aralığında, kış ölçümleri için 0,24 ± 0,02 ile 56,1 ± 0,03 aralığında bulunmuştur. Elde edilen sonuçların Avrupa komitesi tarafından önerilen 100 Bq/L'nin altında olduğu görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, found in Bitlis province in eastern Turkey, and the central district of spring, summer, autumn and winter seasons and city drinking water source radon gas activity was determined. the measurement of the radon activity of the water samples was determined using saphymogmbh alphaguard Professional radon monitor. Results were compared with the values recommended internationally. The resulting radon activity in the range of 11.96 71.13 ±0.43 0.07 ± measurements for spring, summer metrics for ± 0.11 to 62.43 0.46 0.58 ± in the range 0 to fall measurements, 47 and 81 ± 5.85 0.05 ± range is the range of 0.03 to 56.1 ± 0.24 0.02 ± winter measurements. The results proposed by the European committee of 100 Bq / L was found to be less than.