Geçiş metallerinin yerel düzeninin farklı fiziksel şartlar altında moleküler dinamik yöntemle incelenmesi
The i̇nvestigation of local order of transitions metals under di̇fferent physical situations by molecular dynamics simulation
  1. Tez No: 444150
  2. Yazar: HASAN YAZGİL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FATİH AHMET ÇELİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bitlis Eren Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 48
Özet
Sunulan çalışmada, bakır ve nikel gibi iki önemli geçiş metalinin fiziksel özellikleri moleküler dinamik yöntemi kullanılarak incelenmiştir. Moleküler dinamik (MD) yönteminde Sutton-Chen (SC) Gömülü Atom Metodu (GAM) olan yarı-deneysel potansiyel enerji fonksiyonu kullanılmıştır. Özellikle, soğutma süreçlerinde meydana gelen ve faz dönüşümleri sırasında görülen atomik yapıların yerel düzeni bağ yönelim düzeni parametreleri ile analiz edilmiştir. Bunun yanı sıra, hızlı ve yavaş olmak üzere iki farklı soğutma sürecinde, sistemlerin yapısal özellikleri belirmek için Radyal Dağılım Fonksiyonları (RDF) kullanılmıştır. Modellenen yapıların bazı termodinamik parametreleri ile faz dönüşüm sıcaklıkları MD metot ile belirlenmiştir. İki farklı soğutma sürecinde tüm bu fiziksel parametreler farklı basınç değerleri kullanılarak yeniden analiz edilmiş ve sonuçlar yorumlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the physical properties of two important transition metals such as nickel and copper have been investigated by molecular dynamics (MD) simulation. In this method, it has been made use of semi-emprical potential energy function which based on embedded atom method. Especially, the local order of atomic structures which seen during the phase transitions and taken place during the cooling processes have been analysed with bond orientational order parameters. In addition this, the radial distribution function has been used to determine structural properties of systems during the slow and rapid cooling processes. On the other hand, the some thermodynamic parameters and phase transitions temperatures of modelled structures have been determined MD method. All this physical parameters at two different cooling processes have been reanalysed by using different pressure values and the results have been evaluated.