Bitlis Güroymak yöresinde halk hukuku uygulamaları
Public law practices in Bitlis Güroymak region
  1. Tez No: 864734
  2. Yazar: SİBEL AKBAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEDAT KARDAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muş Alparslan Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
Hukuk kuralları, sözlü kültür ortamında oluşturulan, nesilden nesille sözlü olarak aktarılan, topluluklar arasında değişen, coğrafya, inanç, sosyal, kültürel ve ekonomik faktörlerden etkilenen bir kurallar bütünü, oluşturan ürünlerdir. Kuralları zamanın şartlarına göre değişebilmekte ve genel kanunlar olarak bilinen toplumlar arasında oluşan sorunları düzenlemek amacıyla oluşturulan nizam bütünü, halk hukuku olarak tanımlamaktadır. Bu çalışmada, Bitlis Güroymak yöresinde hâlâ devam eden, halk hukuku uygulamaları incelenmiştir. Bu çalışmanın amacı modern hukukun kaynağı olarak kabul edilen halk hukuku uygulamalarının çalışma alanındaki görünüşlerini ortaya çıkarmak ve incelemektir. Bitlis Güroymak yöresinde halk hukuku uygulamaları ve bu uygulamaların nasıl uygulandığını çalışma niteliği olarak belirlenmiştir. Çalışmada araştırma sahasında uygulanmakta olan hukuki uygulamaları gözlem yöntemi ve mülakat yöntemi kullanılarak derlemeler yapılmıştır. Bu çalışmada araştırma alanında elde edilen bilgiler Güroymak bölgesindeki toplumsal sorunların geleneksel hukuk içerisindeki kendi uyguladıkları yöntemlerle, çözüme kavuşturdukları tespit edilmiş yaptırım türleri, cezai müeyyideleri derlenmiş ve değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
A set of rules created in the oral culture environment, transmitted orally from generation to generation, changing between communities, affected by geography, belief, social, cultural, and economic factors, is the product of the brain collectively. Its rules can change according to the conditions of the time, and the body of order created to regulate the internal dynamics of the society, known as general laws, defines it as public law. In this study, folk law practices that continue in Bitlis Güroymak Region are examined. This study aims to reveal and examine the appearance of folk law practices, which are accepted as the source of modern law, in the field of study. Folk law practices in the Bitlis Güroymak Region and how these practices are applied are determined by the nature of the study. In the study, the legal practices applied in the research field were compiled by using the observation method and interview method. In this study, the information obtained in the research area has been compiled and evaluated, and the types of sanctions and penal sanctions that the social problems in the Güroymak region have solved by their methods in traditional law.