Met-Tyr dipeptidinin konformasyon analizi ve kuantum kimyasal yöntemleri ile titreşim frekans ve kiplerinin incelenmesi
Conformational analysis of Met-Tyr dipeptide and investigation of its vibrational frequencies and modes with quantum chemical studies
  1. Tez No: 444165
  2. Yazar: DEMET ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEN ERBÖLÜKBAŞ ÖZEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Bu tez çalışmasında Metionin ve Tirozin amino asitlerinden oluşan Met-Tyr dipeptidinin yapısal ve titreşimsel özellikleri teorik ve deneysel moleküler spektroskopik yöntemler ile incelenmiştir. Çalışmanın teorik kısmında, bir potansiyel enerji yüzey taraması ile, Met-Tyr dipeptidinin teorik olarak mümkün olan kararlı konformasyonları araştırılmış ve belirlenen en kararlı konformere ait optimize edilmiş denge durumu geometrik parametreleri hesaplanmıştır. Ardından, bu en kararlı konformerin titreşim modlarına ait dalgasayıları, Kırmızıaltı (IR) ve Raman şiddetleri hesaplanmıştır. Gaussian03 paket programı kullanılarak gerçekleştiren bu hesaplamalarda Yoğunluk Fonksiyonu Teorisi (DFT)'ne dayalı B3LYP metodu kullanılmıştır. Çalışmanın deneysel kısmında Met-Tyr dipeptidinin Kırmızıaltı ve Raman spektrumları, Jasco300 FT-IR and Micro Raman NRS3100 model dispersif mikro Raman spektrometreler kullanılarak, oda sıcaklığında kaydedilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise molekülün hesaplanan titreşimsel spektral verileri onun kaydedilen deneysel IR ve Raman spektrumlarından elde edilenler ile karşılaştırıldı ve ardından gözlenen temel titreşimsel bandların işaretlemeleri molekülün titreşimsel modları için hesaplanan Potansiyel Enerji Dağılımı (PED) değerleri baz alınarak gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the structural and vibrational properties of Met-Tyr dipeptide, which consists of methionine and tyrosine amino acids, have been investigated by using the theoretical and experimental methods in molecular spectroscopy. In the theoretical part of the study, the possible conformers of Met-Tyr dipeptide were searched by means of potential energy surface. Afterwards, the optimized equilibrium geometry parameters of the most stable conformers of the molecule and the corresponding wavenumbers, IR and Raman intensities of the vibrational modes were calculated. These calculations which were carried out using Gaussian03 software with B3LYP method based on the Density Functional Theory was used. In the experimental part of the study, the Infrared (IR) and Raman spectra were recorded at room temperature using Jasco 300 model FT-IR and NRS3100 model dispersive micro Raman spectrometers. In the final section of the study, the calculated vibrational spectral data of the molecule were compared with those obtained from its recorded experimental IR and Raman spectra and then the observed fundamental vibrational bands were assigned on the basis of the calculated potantial energy distribution (PED).