Manyetik sıvı çekirdekli transformatörlerin tasarımı ve incelenmesi
Design and investigation of magnetic fluid core transformers
- Tez No: 444286
- Danışmanlar: PROF. DR. TEYMURAZ ABBASOV
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Hızla gelişmekte olan elektrik-elektronik sanayisinin ihtiyaçlarına cevap verebilecek yeni, etkin ve daha küçük boyutlu sistemlerin tasarlanması ve uygulanması gerekmektedir. Son yıllarda bu problemlerin çözümlerinin yeni ve en etkin yöntemlerinden biri akışkanlık ve mıknatıslanma özelliklerine sahip olan manyetik sıvıların kullanılmasıdır. Tez çalışmasında manyetik sıvı kullanılarak orta ve zayıf güçlü transformatörlerin karakteristikleri incelenmiştir. Mıknatıslanma sistemi manyetik sıvı olan çeşitli transformatör tasarımları yapılmış ve bu transformatörlerin çıkış karakteristikleri seri üretim transformatörün karakteristikleri ile karşılaştırılmıştır. Manyetik sıvı bazında yapılan transformatörlerin veriminin arttırılması için hibrit transformatör yapıları ve çekirdek kısmının manyetik özelliklerinin yükseltilmesi yöntemi önerilmiştir. Küçük boyutlu devre ve sistemlerde kullanılabilecek basit mikrotransformatör modeli yapılmış ve karakteristikleri incelenmiştir. Manyetik sıvı çekirdekli transformatörlerin teorisinin geliştirilmesine değinilmiştir. Yapılan çalışmalardan elde edilen sonuçlara göre manyetik sıvı transformatörlerin pratik uygulamalarına ait öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Modern, more effective and least dimension systems are required to meet electrical and electronics industry that has a rapid improvement. One of the newest and most effective method of solving these problems is the use of magnetic fluids with a magnetization and flow properties in recent years. In this thesis, the characteristics of low and middle power transformers are investigated. The variety of transformers whose magnetization system is magnetic fluid are designed, and output characteristics of these transformers are compared with the characteristics of mass production transformers. Hybrid transformers structures and the raising method of the magnetic properties of the core are suggested to increase the effectiveness of transformers which are in the base of magnetic fluid. Microtransformer models that can be used in least dimension circuit and systems are formed, and the characteristics of these transformers are observed. The developments of the theory of magnetic fluid core transformers have been mentioned. According to the results of studies, suggestions about practical application of magnetic fluid transformers are offered.