Sol-jel yöntemi ile üretilen malzemelerin manyetoempedans özelliklerinin belirlenmesi
Determination of magnetoimpedance characteristics of the materials produced by sol-gel method
  1. Tez No: 444289
  2. Yazar: SİNAN GÜNGEN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TEKİN İZGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İnönü Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada genel olarak LaSrMnO3, LaBaMnO3 benzeri numuneler sol-jel yöntemi ile hazırlanmıştır. Hazırlanan manganit numuneler farklı çap ve uzunluktaki platin teller üzerine dip-coating (daldırma) metodu kullanılarak kaplanmıştır. Hazırlanan numunelerin yapısal özelliklerinin belirlenebilmesi için X-ışınları ölçümleri alınmıştır. Manyetoempedans özelliklerinin alana ve frekansa bağlı empedans özellikleri belirlenmiştir. Manyetoempedans çalışmalarında 5 MHz lik frekans değerlerine kadar yüzde değişim gözlenmemiştir. Bu frekansın üstündeki değerlerde yüzde manyetoempedans değişimleri kalınlığa bağlı olarak değişim göstermiştir. En büyük yüzde manyetoempedans değişimi 0.3 mm kalınlıklı platin tele kaplanmış La0.67Sr0.33MnO3 numunesinde 80 MHz lik frekans değerinde gözlenmiştir. La0.67Sr0.33MnO3 numuneler La0.67Ba0.33MnO3 numunelerine oranla daha yüksek yüzde manyetoempedans değişimleri göstermiştir.
Özet (Çeviri)
In this study generally LaSrMnO3, LaBaMnO3 similar samples were prepared by sol-gel method. Manganite samples prepared by dip-coating on platinum wire in different diameters and lengths are coated using the method. To determine the structural properties of the prepared samples were measured by means of X-rays. Magneto Impedance characteristics of the impedance characteristics depending on magnetic field and frequency is set. Percent change in magnetic impedance frequencies up to 5 MHz operation was observed. Percent in value over and above that frequency has changed depending on the thickness of the magnetic impedance changes. The biggest percentage change of magneto-impedance 0.3 mm thick coated with a platinum wire was observed in samples La0.67Sr0.33MnO3 worth 80 MHz frequency. La0.67Sr0.33MnO3 samples La0.67Ba0.33MnO3 sample showed a higher percent change compared to manyetoempedans.