Ti (Fe1.7v0.3) ve Ti0.9y0.1 (Fe1.7V0.3) numunelerinin yapısal manyetik ve manyetokalorik özellikleri
Ti (Fe1.7v0.3) and Ti0.9y0.1 (Fe1.7V0.3) of samples structural, magnetic and the magnetocaloric properties
- Tez No: 444291
- Danışmanlar: DOÇ. DR. VELİ SERKAN KOLAT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İnönü Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 153
Özet
İntermetalik alaşımlar arasında önemli bir yer tutan laves faz yapısına sahip alaşımlar, gerek uygulama alanları ile gerekse gösterdikleri manyetokalorik etkiden (MKE) dolayı son zamanlarda üzerinde yoğun bir şekilde araştırmalar yapılmaktadır. Laves fazlar sahip olduğu fiziksel yapısından dolayı manyetik bir özellik olan MKE göstermektedirler. Bu tez çalışmasında, Ti( Fe1-xVx)2 ve Ti0.9Y0.1( Fe1-xVx)2 (x = 0.15) laves faz yapılarına sahip alaşımların yapısal, manyetik ve manyetokalorik özellikleri incelenerek ortaya çıkan sonuçlar tartışılmıştır. Numuneler ark eritme metodu kullanılarak ark eritme metodu ile üretilmiştir. Hazırlanan numuneler sıcaklığa bağlı manyetizasyon ölçümleri kullanılarak metalik alaşımların geçiş sıcaklıkları tespit edilmiş ve alana bağlı manyetizasyon ölçümleri kullanılarak manyetik entropi değişimleri hesaplanmıştır. Tüm numuneler Tc sıcaklığı civarında manyetokalorik etki gösterdikleri tespit edilmiştir. Farklı iyonik yarıçaplardaki elementlerin katkılama konsantrasyonlarına bağlı olarak manyetik ve manyetokalorik özellikler üzerine meydana gelen değişimler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Laves phase structure of the alloy has an important place in the intermetallic alloys, requirements and application areas from which they both Magnetocaloric effect (MCE) has been studied intensively for over lately. Due to the physical structure of the Laves phases have to exhibit a magnetic property MCE. In this study, Ti( Fe1-xVx)2 (x = 0.15) and Ti0.9Y0.1( Fe1-xVx)2 structural samples with Laves phase structure, with the results examined magnetic and Magnetocaloric properties are discussed. The samples were produced by arc melting system using arc melting method. Transition temperature of the metallic alloy samples prepared using magnetization measurements depending on temperature are determined and magnetic entropy change was calculated using measurements of magnetization depending on the area. All samples were found to show Tc temperature Magnetocaloric effect around. Different ionic radii, depending on the change in the doping concentration of elements on the magnetic and Magnetocaloric properties have been investigated