Atölye yükünün planlanmasında RFID temelli dinamik bir yaklaşım ve FNSS'de uygulanması
An RFID based dynamic approach for job shop planning and application in FNSS
  1. Tez No: 444315
  2. Yazar: OLCAY ÖZGE ERSÖZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET KÜRŞAD TÜRKER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Endüstri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
DeğiĢimin hızlı yaĢandığı günümüz Ģartlarında iĢletmeler bu devingen yapıya tüm birimleri ve modülleriyle ayak uydurmak durumundadır. Aksi durumda zaman, kalite, fiyat, imaj vb. parametrelerle ilgili piyasa Ģartlarına yenik düĢmek zorunda kalacaktır. Bu çalıĢmada üretim maliyetlerinde etkin olan tezgah ve iĢgücü verimliliğini etkinleĢtirecek dinamik çizelgeleme problemi ele alınmıĢtır. Üretim ortamında yer alan ürün siparişlerindeki değişim ve atölye ortamında var olan tezgah, enerji, işgücü vb. parametrelerin şartlarındaki hızlı değişim planlamadan sapmaları önemli ölçüde artırmaktadır. Bu çalışmada bilişim teknolojilerinden faydalanılarak, eş zamanlı(anlık) dinamik verilerle siparişlerdeki değişimlerle atölye ortamındaki değişimler planlama ortamına yansıtılacaktır. Çalışmada; planlama ortamındaki eşzamanlı verilerle simülasyon senaryoları geliştirilecek ve alternatif optimum dinamik çizelgelerin üretilmesi amaçlanmaktadır. Aynı zamanda bu dinamik veriler parça maliyetlerinin hesaplanmasında, işçilik/tezgah zamanlarının netleştirilmesinde ve maliyetlendirilmesi noktasında hassasiyeti arttırmış olacaktır. Atölye şartlarının; tezgah doluluk oranı, işgücü doluluk oranı vb. parametreler ile ilgili günlük haftalık raporlar üretilmesine yönelikte önemli avantajlar sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
In today's conditions in which we are experiencing the changes very fast, companies have to keep up with this dynamic structure with their all units and modules. Otherwise, they will be defeated by the market conditions related to parameters such as time, quality, price, image, etc. In this study, the dynamic scheduling problem which will contribute to the efficieny of workbench and workload that are effective in the actual costs has been discussed. Changes in the product orders existing in the production environment and the rapid changes in the conditions of the parameters such as workbench, energy, labour force existing in the plant environment increases the diversions from the planning significantly. In this study, changes in simultaneous (instant) dynamic data, changes in the orders and changes in the plant environment will be reflected to the planning environment by using the information technologies. Alternative optimum dynamic schedules will be producted by developing simulation scenarios with the simultaneous data in the planning environment. In addition, these dynamic data will have increased sensivity about the calculation of the costs for items as well as clarifying and assigning the costs of the labour/ workbench times. It will also bring important advantages in producing daily or weekly reports about the parameters such as plant conditions, workbench load rate and labour force rate, etc.