Dönülü ve dönüsüz mühimmat tapalarında kurulma süresini ve devrini etkileyen parametreler
The parameters affecting arming time and arming rotational speed of the fuzes used in fin stabilized and spining munitions
  1. Tez No: 444337
  2. Yazar: SERHAD YILDIZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ZÜHTÜ ONUR PEHLİVANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Savunma ve Savunma Teknolojileri, Defense and Defense Technologies
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Savunma Teknolojileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Tez çalışmasında, mühimmatların atış öncesinde, atış anında ve atış sonrasından mühimmatın fonksiyon gösterdiği süreye kadar, silahlı kuvvet personelinin güvenliğini sağlamak için kullanılan ve mühimmatın en önemli parçası olan tapalarda, kurulma süresine etki eden parametreler deneysel olarak incelenmiştir. Çalışmada, dönülü topçu mühimmatlarında kullanılan M557 tapası ve dönüsüz havan mühimmatlarında kullanılan AZDM 111 A2 tapaları ele alınmıştır. İncelenen tapalarda Güvenlik Kurma Mekanizmasını oluşturan bileşenlerden pandül, rotor ağırlıklarında ve pandülün dişli çark ile çalıştığı kontak noktalarındaki radius değerlerinde değişiklikler yapılmış ve bu değişikliklerin kurulma sürelerine olan etkileri incelenmiştir. Ayrıca dönülü mühimmat tapalarının kurulmasını sağlayan yayların tel çap, dış çap ve sarım sayılarında da değişiklikler yapılarak, bu parametrelerin tapanın kurulma devri üzerindeki etkileri de deneysel olarak araştırılmıştır. Yapılan çalışma sonucunda M557 ve AZDM 111 A2 tapalarının güvenlik kurma mekanizmalarını oluşturan bileşenlerden pandül, rotor ve yayların tapaların kurulma süresine ve devrine olan etkileri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the parameters affecting the fuzes, one of the most important sub-assembly of munitions ensuring safety fort he military personel from storage transportation and launching stage to explosion stage, are investigated by means of experiments. M557 fuze for spinning artillery and AZDM 111 A2 fuze for spin stabilized mortar ammunition are taken into considiration for the study. The safety and arming devices' (S&A D) components of the fuzes such as rotor, pendulum were changed as weights and the radius of contact points of the pendulum with the gear varried. The effects of changing weights and radius varitions on arming time are examined. In addition, the wire diameter, outside diameter and number of coils of the springs of the spining ammunition fuzes were aranged in different sizes in order to witness the changes in arming rotational speed. As a result of carried experiments M557 and AZDM 111 A2 fuzes, the effects of the components, which are rotor, pendulum and springs of safety and arming devices on arming time and arming rotational speed of the fuzes are determined.