Kan grubu uyuşumsuzluğunun haploidentik transplant sonuçlarına etkisi ve kan grubu dönüşüm süreci
Effect of blood group mismatch on haploidentic transplant results and blood group transformation process
- Tez No: 653698
 - Danışmanlar: PROF. PERVİN TOPÇUOĞLU
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Hematoloji, Hematology
 - Yıl: 2020
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ankara Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Hematoloji Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 59
Özet
Giriş ve Amaç: AHKN malign ve malign olmayan hematolojik hastalıkları şifa ile tedavi etme potansiyeli olan bir tedavi yöntemidir. AHKN tedavisinde en iyi sonuçlar HLA tam uyuşumlu kardeş vericilerden alınan kök hücreler ile yapılan nakillerle sağlanmaktadır. Ancak bir hastanın bir kardeşinin HLA tam uyuşumlu verici olma ihtimali %25' 'tir. Kaynakların taranması sonucu HLA tam uyuşumlu verici bulunamaz ise tekrar aile içi taramaya dönülür ve haploidentik vericiler taranır. HHKN nde verici seçimi için her ne kadar şart olmasa da ABO kan grubu uyuşumu da vericinin tercih edilme nedenlerinden biridir. Bu çalışmada biz kan grubu uyumsuzluğunun HHKN üzerinde; alıcıda kan grubu dönüşüm sürecini,erken ve geç dönem hematolojik komplikasyonları, ,transplant kinetiklerini incelemeyi amaçladık. MateryalHastalar-Metod: Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hematoloji Bilim Dalı ve Ankara Medicana International Hastanesi Hematoloji Bölümü Kök Hücre Nakil Ünitelerinde 2012-2020 yılları arasında hematolojik bir hastalık nedeniyle haploidentik periferik kan kök hücre nakli yapılan hastaların 123'ü çalışmaya alındı..İstatistiksel analiz için SPSS 23.0 for Windows programı kullanıldı. Sürekli değişkenlerin normallik analizi Kolmogorov Smirnov testi ve beraberinde tanımlayıcı istatistiklerden skewness ve kurtosis ile değerlendirildi. Tüm verilerde en az bir grupta veriler normal dağılmadığından tüm testler non-parametrik yapıldı. Tanımlayıcı istatistikler; kategorik değişkenler için sayı ve yüzde, sayısal değişkenler için ortanca (minumum-maksimum) olarak verildi. Bağımsız iki grupta sayısal değişkenlerin fark analizi Mann Whitney-U testi ile ve birden fazla grup için Kruskall Wallis testi yapıldı. Bağımsız gruplarda oranların karşılaştırılması Ki-Kare Analizi ile yapıldı. Sağkalım analizi Kaplan Meier Survival Analizi ile yapıldı.
Özet (Çeviri)
Introduction: AHSCT is a treatment method that has the potential to cure malignant and non-malignant hematological diseases. The best results in AHSCT treatment are obtained by transplantation with stem cells from HLA fully compatible sibling donors. However, the probability of a sibling of a patient being a fully HLA compatible donor is 25%. If the HLA fully compatible donor is not found as a result of the scanning of the bone marrow donation programs, haploidentic donors are screened in the family. Although it is not necessary for the donor selection in HHSCTAHSCT, ABO blood group compatibility is one of the reasons why donors are preferred. We aimed to examine the recipient's blood group conversion process to the donor type, early and late hematologic transplantation complications, and transplant kinetics in the recipient. MaterialPatients-Method : 123 of the patients who underwent haploidentic peripheral blood stem cell transplantation due to a hematological disease between 2012-2020 in Ankara University Faculty of Medicine Hematology Department and Ankara Medicana International Hospital Hematology Department Stem Cell Transplantation Units. SPSS 23.0 for Windows program for statistical analysis was used. Normality analysis of continuous variables was evaluated with Kolmogorov Smirnov test and descriptive statistics, skewness and kurtosis. All tests were performed non-parametric, since data were not normally distributed in at least one group in all data. Descriptive statistics; Numbers and percentages for categorical variables were given as median (minimum-maximum) for numeric variables. Differential analysis of numerical variables in two independent groups was performed using Mann Whitney-U test and Kruskall Wallis test was performed for more than one group. Comparison of proportions in independent groups was made by Chi-Square Analysis. Survival analysis was done by Kaplan Meier Survival Analysis.