Karayolları Genel Müdürlüğü'nün Ankara'da bulunan atölyelerinde meydana gelen iş kazası ve meslek hastalıklarının istatistiksel değerlendirilmesi
- Tez No: 44434
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİZAMETTİN AKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Halk Sağlığı, Public Health
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 857
Özet
-79- ÖZET Karayolları Genel Müdürlüğü' nün Ankara 'da bulunan bazı birimlerinde yapılan bu çalışmada kişi sayısı 330' dur. Bu kişilerin işyerlerinde geçirdiği meslek hastalığı ve iş kazalarına ait bulgular istatistik tekniği ile değerlendirilmiştir. İncelenenlerin % 66.7 si iş kazası ve meslek hastalığı geçirmemiştir.% 30.6' sı iş kazası, % 1.8'i meslek hastalığı ve% 0.9'u da hem iş kazası ve hemde meslek hastalığı geçirmiştir. İncelenenlerin yaş ortalaması yaklaşık 37 yıl'dır. Çalışma sürelerinin ortalaması ise 16. yıl'dır. İncelenenler çalışma süresi bakımından tecrübelidirler.Bunlann % 93.3 ' ü evli ve % 6.7 ' si bekardır. İş kazası ve meslek hastalığı geçirenlerin % 64.3' ü lise altı eğitim seviyesine sahiptir.Bu kişiler 200 çeşit iş kazası geçirmiştir. Kaza sayısının çokluğu geçirilen kazaların küçük iş kazaları olduğunu göstermektedir. Bu kaza çeşitlerinden yırtık ve yaralar % 38.5 ile ilk sırada gelmektedir. İş kazası sonucunda ilk tedavi çoğunlukla hastanelerde yapılmıştır. İncelenenlerin çoğunluğu iş kazalarının dalgınlık,dikkatsizlik ve ilgisizlik neticesinde meydana geldiğini ifade etmişlerdir. Meslek hastalığı en çok asfalt işlerinde çalışan kişilerde görülmüştür. İncelenenlerin ; - % 70 ' i işverenin İSİG konusunda almış olduğu tedbirleri, - % 70 'i devletin ve işverenin denetim ve eğitim faaliyetlerini, - % 77.2 ' si bağlı bulunan sendikanın İSİG hususunda yaptığı faaliyetleri, - % 67.3 'ü işyeri sağlık birimi ve bağlı bulundukları sağlık kurum ve kuruluşlanmn imkanlarım yetersiz bulmuşlardır. İş kazaları ve meslek hastalıklarının büyük ölçüde sosyal yaralar açtığı ve parasal kayıplara neden olduğu herkezce bilinmektedir.Burılann önlenmesi, ilgili kurum ve kuruluşların ortak katkılarıyla mümkündür.
Özet (Çeviri)
-80- YABANCI DİLDE ÖZET İn this study which was made in some units in Ankara of the General Directorate of Roads,the number of informants is 330. The findings about the vocational disease and accupational accident which these persons have had in their work places have been evaluated by statistical technigue. % 66.7 of the informants have had neither an accupational accident nor a vocational disease. % 30.6 persons have had only an occupational accident,% 1.8 persons have had omly a voctional disease, while % 0.9 persons have had both an accupational accident and avocational disease. The average of those studied is 37.The average total service time is 16 years.Those studied are considered to be experienced as regards the total service time.While % 93.3 are married, % 6.7 are single. Of those who have had an accupational accident and avocational disease,% 64.3 have an educational level lower than high school level.These persons have had 200 sorts of accupational accident.That the number of accident is high shows that the accident are minor ones.Of those accident types,tears and wounds rank first by % 38.5. Most of the primary treatments after the accupational accidents were realized at the hospitals.Most of those studied says that the accupational accident are caused by absentmindedness, carelessness and disinterestedness. Vocational diseases occur most amongst those working in asphalt -related positions. % 70 of those studied thinks that precautions taken by the employer for work healt and work security are inadequate. % 70 think that the inspection and ttaining activities by the employer and state are inadequate,while % 77.2 finds inadequate the activities by the trade unions they aremember of in the area of labour healt and work security.-81- % 67.3 of those studied finds inadequate the facilities at the healt units at their work places and the healt institutions which they are connected to. ît is known by everybody that accupational accident and vocational diseases lead to deep social grievances and monetary losses.prevetion of all these is possible only through joint efforts by the concerned persons and institutions.