E-recruitment perceptions: Importance,processes and requirements
E-işe alım algısı: Önem derecesi, işlemler ve gereksinimler
- Tez No: 444368
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SİBEL TARIYAN ÖZYER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Günümüzde, eski usul işe alım yöntembilimleri çevrimiçi işe alım kavramı ile dönüştürülmüştür ya da e-işe alım olarak kısaltabiliriz. Son yıllarda küresel Internette, son kullanıcı sayılarındaki artış nedeniyle e-işe alım hızla gelişmiştir. Eişe alım bilgiye zahmetsiz erişim, zahmetsiz yönetim ve çalışanlar ve iş verenlerin her ikisi için zamandan tasarruf ile istihdamda yeni kavramların yolunu açmıştır. Bu araştırmanın asıl amacı, herhangi bir işletme için e-işe alım sürecinin önemini göstermek ve işe alım sürecinde internet ortamınının kanal olarak kullanılması etkisini tartışmaktır. Bununla beraber, bu çalışma işe alım sürecinin tüm maliyetini nasıl düşürebileceğimizi ve işe alım sürecine ek olarak çalışanlar ve başvuranların her ikisi içinde e-işe alımın faydalarını tanımlayarak daha bütünleşmiş bir işlevselliği nasıl sağlayacağımızı göstermeye çalışmaktadır. Ayrıca, bu çalışma örnek olay incelemesi olarak Kirkuk Universitesinde e-işe alım önermektedir. Kirkuk Universitesinde, bir e-işe alım sistem uygulaması tartışılmıştır, ek olarak iş arayanlar için e-işe alım sisteminin kullanılmasının faydaları tanımlanmıştır, ve insan kaynakları yönetim yönteminde e-işe alım etkileri belirtilmiştir. Son olarak, araştırmacı tarafından finansal ve yönetimsel sorunlara ilişkin öneriler sunulmuştur
Özet (Çeviri)
Nowadays, the old-style methodology of recruitment has been transformed with the concept of on-line recruitment, or what we can abbreviate to e-recruitment. Because of the increasing number of end users of the Internet globally, e-recruitment has developed rapidly in recent years. E-recruitment has opened the way for new concepts in employment with easy to access to information, easy management and savings in time for both workers and employers. The main objective of this research is to demonstrate the importance of e-recruitment to any enterprise and to discuss the impact of using the medium of the Internet as a channel for the recruitment process. In addition, this study endeavors to show how we can decrease the overall cost of the recruitment process, and how to provide a more integrated functionality to the recruitment process in addition to identifying the benefits of e-recruitment for both employers and applicants. Moreover, this study suggests e-recruitment for the University of Kirkuk as a case study. An e-recruitment system implementation at the University of Kirkuk is also discussed in addition to identifying the benefits of using an e-recruitment system to jobseekers and stating the impact of e-recruitment in improving the human resources management mechanism. Finally, a number of recommendations by the researcher are presented regarding financial and administrative issues