İnsan kaynakları yönetimi uygulamaları, etik iklim ve örgütsel vatandaşlık davranışı
Human resources management practices, ethical climate and organizational citizenship behaviour
  1. Tez No: 414590
  2. Yazar: ALPTEKİN DEVELİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA FEDAİ ÇAVUŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Osmaniye Korkut Ata Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada insan kaynakları yönetimi uygulamaları ve etik iklimin örgütsel vatandaşlık davranışı ile olan ilişkileri incelenmiştir. Bu amaçla insan kaynakları yönetimi uygulamalarının alt boyutları olan seçme ve yerleştirme, eğitim ve geliştirme, performans değerlendirme ve ödemeler ve faydalar ile tek boyut olan etik iklimin örgütsel vatandaşlık davranışının alt boyutları olan diğergamlık, vicdanlılık, centilmenlik, nezaket ve sivil erdem ile ilişkileri değerlendirilmiştir. Araştırma, Osmaniye Organize Sanayi Bölgesi'nde faaliyet gösteren 50 farklı işletmede 151 tane beyaz yakalı çalışan üzerinde gerçekleştirilmiştir. Bu kapsamda insan kaynakları yönetimi uygulamaları için Khatri (2000), Tsaur ve Lin (2004) ile Edgar ve Geare (2005)'e ait ölçeklerden faydalanılmıştır. Etik iklime yönelik çalışanların algılarını ölçmek amacıyla Schwepker (2001)'in, örgütsel vatandaşlık davranışı için Podsakoff (1990)'un ölçekleri kullanılmıştır. Ölçekler Beşli Likert ile yapılandırılmıştır. Toplanan veriler istatistik programıyla incelenmiştir. Çalışmada yüksek verimlilik, etkinlik ve etkililik düzeylerine ulaşmak için insan kaynaklarının performansını arttırma işlevi gören insan kaynakları yönetimi uygulamaları, organizasyonlarda doğru tutum ve davranışların yanlış olanlardan ayırt edilmesini sağlayan etik iklim ve işgörenler tarafından gönüllü olarak yerine getirilen rol fazlası davranışları ifade eden örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili literatür incelenmiş, edinilen bilgiler ışığında örgüt yöneticileri ve işverenlere tavsiyelerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, the relationship between human resources management practices, ethical climate and organizational citizenship behavior has been investigated. For this purpose, this research determined the interaction of human resources management practices (with sub dimensions which are recruitment, training and development, performance appraisal and compensation and benefits), ethical climate (single dimension) and organizational citizenship behaviour (with sub dimensions are altruism, conscientiousness, sportsmanship, courtesy and civic virtue). This research was conducted on the 151 white-collar workers who working in different 50 factories at the Osmaniye Organized Industrial Zone. In data collection tool has been utilized scale of Khatri (2000), Tsaur and Lin (2004) and Edgar ve Geare (2005) for human resources management practices. Scale of Schwepker (2001) has been used in order to measure of employee's perceptions to ethical climate. Then, scale of Podsakoff (1990) has been used for organizational citizenship behaviour perceptions. The scales structured with five-point Likert scale. The collected data has been examined through statistical programme. The literature was examined which relevant to human resources management practices that in order to attain high productivity, efficiency and effectiveness that serves the function of improving the performance of human resources in organizations, ethical climate which is provide distinguished right attitudes and behaviours from wrong ones, and organizational citizenship behavior on a voluntary basis by the employee fulfilled as a extra role behaviors. Afterwards, by means of this results, has been given advice to the directors and employers.