Usability of phr systems
Kişisel sağlık kaydı sistemlerinin kullanılabilirlik
- Tez No: 444373
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜL TOKDEMİR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çankaya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Bilgisayar Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Kişisel Sağlık Kaydı (KSK) sistemleri kişilerin kendi sağlıklarının takibini yapmaları açısından büyük önem taşımaktadır. Günümüzde içinde Türkiye'nin de bulunduğu gelişmekte olan ülkeler kendi KSK sistemlerini geliştirip vatandaşlarına hizmet sağlamaktadırlar. Her ne kadar KSK sistemleri dünyada geniş çapta yer alsalar da, bu sistemlerin kullanım oranları çok düşüktür. Bu KSK'ların kullanılabilirliği sistemlerdeki hataları önlemeyi, verimi artırmayı ve sistemleri herkes için anlaşılabilir kılmayı sağladığı ve bunların sonucu olarak KSK'ların kullanım oranlarını artırmaya yardımcı olduğu için büyük önem taşımaktadır. Kullanılabilirlik testleri bir sistemin geniş çapta kullanılması ve insan-sistem etkileşim problemlerinin ortaya çıkartılması için anahtar faktördür, son kullanıcılarla daha iyi etkileşen KSK sistemleri geliştirmek, KSK'ların kullanım oranını artırmak için önemlidir. Bu çalışmada yeni kurulmuş olan E-Nabız ve daha köklü olan HealthVault sistemleri, verimlilik, etkililik ve memnuniyet açısından karşılaştırılmıştır. Çalışma kullanılabilirlik testleriyle sürdürülmüş, sonuçlar nitel ve nicel yöntemler ile analiz edilmiştir. Sonuçların, KSK'ların kullanılabilirliğine ayrıca İnsan-Bilgisayar Etkileşimi literatürüne katkı sağlayacağına inanılmaktadır.
Özet (Çeviri)
It is a fact that Personal Health Record (PHR) systems are vital for people to track their health status. At present, developing countries, such as Turkey, have been established PHR systems to make the service available to their citizens. However, despite the extensive worldwide distribution of PHR systems, their usage is very limited. This is in spite of the importance of the usability of these PHR systems since their usability supports error prevention and improvement in efficiency and makes systems understandable to potential users. Likewise, usability is the key factor for a system to be used widely, and therefore it is important to develop PHR systems that interact better with the users and thus increase usage of PHR systems. In this study, the newly introduced E-Nabız and the well-established HealthVault systems are compared at the levels of efficiency, effectiveness and satisfaction to analyze their usability. The research methodology consisted mainly of usability experiments, questionnaires and interviews, while the obtained results are analyzed qualitatively and quantitatively. The research findings are expected to enrich and contribute to the usability of PHR systems and Human Computer Interaction literature.