Response evaluation of reinforced concrete frames with masonry infill walls through nonlinear static analysis
Dolgu duvarlı betonarme çerçevelerin davranışının doğrusal olmayan statik analiz kullanılarak değerlendirilmesi
  1. Tez No: 444374
  2. Yazar: KAMARAN MOHAMMED KAREEM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESRA METE GÜNEYİSİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Yanal yük etkisindeki betonarme yapıların davranışı dolgu duvarların yapıların dayanım ve rijitliğine olan katkısından dolayı önemli derecede etkilenmektedir. Literatürde, dolgu duvarları modellemek için çeşitli yaklaşımlar vardır. Ancak, bu yaklaşımlar farklı sonuçlar sağlamaktadır. Bu çalışmada, eşdeğer diyagonal basınç çubuğu modeli kullanılmıştır. Bu çubuğun temel parametresi eşdeğer genişliktir. Çalışmanın ilk aşamasında, basınç çubuğunun genişliğini belirlemek için literatürde mevcut bulunan farklı denklemler incelenmiştir. Bu denklemler arasından, dolgu duvarların eşdeğer genişliği için ortalama bir değer veren Paulay ve Priestley bağıntısı seçilmiştir. Çalışmanın ikinci aşamasında ise 2, 4, 6 ve 8 katlı mevcut betonarme çerçeveler ve onların dolgu duvarlı çerçeveleri dikkate alınarak analizleri yapılmıştır. Tam dolgulu çerçeve, tam dolgulu yumuşak katlı çerçeve, iç açıklık dolgulu çerçeve ve iç açıklık dolgulu yumuşak katlı çerçeve olarak dört farklı dolgu duvar çerçeve konfigürasyonu düşünülmüştür. Dolgu duvarın modellenmesi için bir çubuklu ve üç çubuklu modeller kullanılmıştır. Dolgu duvarların çerçeve yapılarının davranışı üzerindeki etkisini değerlendirmek için doğrusal olmayan statik analiz yöntemi kullanılarak toplam 36 farklı betonarme çerçeve model (4 mevcut ve 32 dolgu çerçeveli) araştırma kapsamında değerlendirilmiştir. Analiz sonuçları çerçevenin yüksekliği boyunca kullanılan dolgu duvar düzeninin yapıların performansını önemli ölçüde etkilediğini göstermiştir. Özellikle dolgu duvarın zemin katta devam ettirilmediği durumlarda ciddi kapasite düşüşleri gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The structural response of reinforced concrete (RC) buildings subjected to lateral load is noticeably influenced by the masonry infill walls because of their contribution to strength and stiffness. In the literature, there are several modelling approaches for the infill walls. But, they provides different results. In this study, the equivalent diagonal strut model was utilized. The key parameter of this strut is its equivalent width. In the first part of the study, different expressions exist in literature for computing the width of compressed diagonal strut were examined. Among them, the Paulay and Priestley relationship which gives average value was chosen for modelling of the masonry infill walls. In the second part of the study, a sensitivity analysis was performed by considering 2, 4, 6 and 8 storey RC bare frames and those with infill walls. Four different infill wall frame configurations, namely, fully infilled frame, fully infilled-soft storey frame, interior bay infilled frame, and interior bay infilled-soft storey frame, were adopted. Single-strut and three-strut models for simulating wall panels were employed in all infilled frames. Thus, a total of 36 different RC frame models (covering 4 bare and 32 infilled frames) was evaluated through nonlinear static analysis in order to appraise the infill wall effect on the overall response of the case study frame buildings. The results of the analysis showed that the arrangement of the infill panels over the elevation of the frame had considerable effect on the performance of the structures. Additionally, the serious capacity reduction was observed particularly for the case of infills discontinued at the ground storey.